Начало >Добруджа >Регионални

Областна управа: Изпускането на яз. "Одринци" ще продължи до отпадане на необходимостта, опасност няма

26.01.2015 г. 15:33:00 ч.
/ ИА Добруджа
Областна управа: Изпускането на яз. "Одринци" ще продължи до отпадане на необходимостта, опасност няма
Изпускането на язовир "Одринци" е започнало на 23 януари по искане на собственика "Напоителни системи" ЕАД клон Черно море Варна. Днес, 26 януари, Областният управител д-р Маргарита Новоселска разпореди оглед на място.
След извършената проверка на язовира, на отводящия канал на основния изпускател, коритото на р. Суха и в урбанизираните територии на селата Одринци и Долина, е изготвен доклад до Областния управител, в който се казва:
На 23 януари 2015 г. с цел осигуряване на свободен обем на яз. "Одринци", предвид на очаквани проливни валежи, е започнало контролирано изпускане на водни маси от основния изпускател на язовира.
Източването е започнало с дебит 60 л/сек, при постоянно наблюдение на състоянието на речното корито от община Добричка и служители на „Напоителни системи" ЕАД клон Черно море Варна. Към този момент не са констатирани разливи, заплашващи от заливане на земеделски площи и частни дворове, поради което постепенно е увеличен дебитът на източване на 120 л/сек. Идеята е при постоянно наблюдение да бъде увеличаван дебитът, до достигане на максимален такъв, при който не се получават недопустими разливи, заблатявания и заливания.
До началото на контролираното изпускане, община Добричка е предприела мерки за увеличаване проводимостта на критичните участъци на речното корито, но на определени места не е извършено необходимото почистване, което води до локални разливи и заливане на частни земеделски имоти и дворни места. При настоящата ситуация няма опасност от заливане на къщи в двете села, както няма опасност и за здравето и живота на населението.
Изпускането ще продължи до отпадане на необходимостта, обобщават в доклада до Областния управител, проверяващите.
За предприетите мерки, са уведомени всички заинтересовани инстанции - Община Добричка, Басейнова дирекция за управление на водите в Дунавски район с център Плевен, РД ПБЗН Добрич и Областна администрация Добрич.


Коментирайте
Подобни новини
 „МИГ Балчик-Генерал Тошево” отчете изпълението на проекти от СВОМР
„МИГ Балчик-Генерал Тошево” отчете изпълението на проекти от СВОМР
 Община Генерал Тошево ще работи по проект за приобщаващо образование
Община Генерал Тошево ще работи по проект за приобщаващо образование
Общински кръг на състезанието "Млад огнеборец" се проведе в Каварна
Общински кръг на състезанието "Млад огнеборец" се проведе в Каварна
Три села в Община Добричка ще празнуват на 1 май
Три села в Община Добричка ще празнуват на 1 май



Яндекс.Метрика