Начало >Добруджа >Общество

ОД на МВР-Добрич с нови образователни материали, свързани с пътната безопасност

06.11.2025 г. 17:10:01 ч.
/
ОД на МВР-Добрич с нови образователни материали, свързани с пътната безопасност
Нови образователни материали, насочени към безопасността на движението по пътищата, са изработили от Областна дирекция на МВР - Добрич. Инициативата е част от превантивната кампания на дирекцията в Добрич "Движение по правилата".
Първата брошура е озаглавена "Правилно карай, прибери се жив, бъди видим – бъди жив". Тя е насочена към водачите на велосипеди и има за цел да напомни основните правила за безопасно движение и да насърчи отговорното поведение на пътя, обясни инспектор Мая Василева от Районна управление – Балчик.
В брошурата са включени най-важните изисквания за управление на велосипед – къде е позволено да се кара, с какво трябва да се съобразява водачът, както и възрастовите ограничения.
Включено е и "Удостоверение за преминато обучение за водач на велосипед", което всяко дете може да получи след беседа с полицейски служител. Смятаме, че по този начин ще остане траен спомен и децата ще осъзнаят своята отговорност, когато се движат по пътя, посочи инспектор Василева. 

Инспектор Здравко Дечев от Районното управление в Балчик припомни, че при преминаване по пешеходна пътека велосипедистът е длъжен да слезе и да премине като пешеходец. Нарушението също се санкционира с глоба от 50 лева. Всички глоби за велосипедисти са увеличени съгласно промените в закона.


Той представи и новите санкции, свързани с управление на индивидуални електрически превозни средства (електрически тротинетки). Промените в закона предвиждат глоби както за водачите, така и за родителите.
Глоба от 500 лева се налага на родител или лице, което предоставя или допуска дете под 16-годишна възраст да управлява електрическа тротинетка.
Сред другите нарушения са управление през тъмната част на денонощието, като глобата е 100 лева, управление от двама души на едно превозно средство с глоба 200 лева и управление на технически неизправна тротинетка, което също се наказва с глоба от 200 лева.

Мая Василева и Здравко Дечев са разработили и втора част на наръчник за управление на индивидуално електрическо превозно средство, като в него са включени новите промени в Закона за движение по пътищата от 7 септември 2025 година. 


Коментирайте
Подобни новини
„НЧ „Добрич-2017“ със спортна инициатива за музиканти
„НЧ „Добрич-2017“ със спортна инициатива за музиканти
Водните аварии днес
Водните аварии днес
Навършват се 22 години от атентата срещу българската база в Кербала
Навършват се 22 години от атентата срещу българската база в Кербала
Днес е Стефановден
Днес е Стефановден



Яндекс.Метрика