Начало >Добруджа >Общество

Оградата на плажа в с. Кранево е незаконна, показа проверка на ДНСК

16.04.2015 г. 07:12:34 ч.
/
Оградата на плажа в с. Кранево е незаконна, показа проверка на ДНСК
Оградата на плажа в село Кранево, чиито снимки бяха публикувани вчера във "Фейсбук", е била изградена без строително разрешение от компанията "Ефект - 3". Това каза днес Галин Баев, директор на Регионалната дирекция "Национален строителен контрол" във Варна.

"Независимо, че новата ограда е поставена върху основите на стара, съществувала още по времето, когато на същото място е имало пионерски лагер, сега тя трябва да бъде премахната и изградена отново, след получаване на съответното строително разрешение от община Балчик", обясни Баев.

Управител на дружеството "Ефект – 3" е Георги Цурев. Компанията е придобила някогашния международен пионерски лагер в Кранево през 2005г. Имотът на самия морски бряг включва терен от над 84 хил. кв. м, три двуетажни вили, 12 дървени бунгала, масивна къща, кафе, складови помещения и др. Цялото това имущество е оценено на близо 8 млн. лв. Сега на мястото на пионерския лагер се намира затвореният комплекс "Дружба Бей Гардън".

Днес Георги Цурев не можеше да бъде открит за коментар на казаното от Галин Баев. От офиса му в столичния хотел "Мария Луиза" заявиха, че той не е там и отказаха да предоставят други контакти за връзка с него.

За резултатите от проверката на РДНСК и общинската администрация в Балчик днес не беше информиран нито областният управител на Добричка област Маргарита Новоселска, нито районният кмет на село Кранево Румен Николов.

"Да, действително от публикуваните снимки се създава впечатление, че оградата отделя част от плажа, но в действителност нещата са съвсем различни. Самият аз съм напълно убеден, че оградата си е напълно законна, тъй като е поставена на границата на урегулиран имот. На това място винаги е имало ограда и само в рамките на моите два мандата – за 8 години, тя е събаряна два пъти от морето", обясни кметът на Кранево.

Снимка, публикувана в Гугъл мапс на 3 август 2009г. действително показва, че на мястото на сегашната телена ограда на плажа в Кранево е имало друга – от бетонни блокчета.

"След като зимните бури през 2009 – 2010г. я събориха, на същото място беше поставено друга, по-лека, която също издържа само една година", каза Румен Николов. Новата ограда, която стана известна от снимките публикувани вчера във "Фейсбук", е на около три години".

Проверка със системата "Стрийт вю" на "Гугъл" потвърждава думите на Румен Николов. Тя действително показва, че още през март 2012г. зелената телена ограда е била на мястото си. Но за това, че тя все пак трябва да бъде премахната, тъй като е монтирана, без строително разрешение, днес не знаеше и Маргарита Новоселска.

"Категорично мога да потвърдя, че с тази ограда няма никакъв проблем", твърдеше тя в късния следобед днес. Оградата е минавала на същото място и когато сегашния ваканционен комплекс е бил все още пионерски лагер. Проблемът е по-скоро в това, че морето е "изяло" голяма част от плажа и сега снимките, които бяха публикувани вчера, създават впечатлението, че телената ограда се намира едва ли не в средата на пясъчната ивица", обясни Новоселска.

Според нея преди години се е наложило дори в границите на самия ваканционен комплекс да бъде насипан пясък, за да бъде компенсирано стесняването на плажа в следствие на зимните бури.

Днес нито един от телефоните за връзка с кмета на Балчик Николай Ангелов, посочени в сайта на общината, не отговаряше. Според Галин Баев именно той е трябвало да упражни контрола върху законността на оградата в Кранево, а сега да определи и сроковете, в които тя да бъде премахната и изградена отново след евентуалното получаване на строително разрешение.

От пресцентъра на Министерството на регионалното развитие днес сутринта обявиха, че информация за законността на оградата в село Кранево ще бъде публикувана на сайта му, веднага след като проверката по случая приключи.  Информация на сайта на министерството обаче не бе публикувана, въпреки че от РДНСК - Варна обявиха резултата още в ранния следобед.

В противоречие с казаното от Галин Баев , кмета на с. Кранево и областния управител на  област Добрич в централната информационна емисия на bTV министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова заяви, че оградата е незаконна, тъй като при възстановяването й не са били спазени териториалните граници на бившия пионерски лагер. Според Павлова министерството ще поиска премахването на заграждението.
Снимка:www.dnevnik.bg
Източник:Dnevnik.bg

Коментирайте
Подобни новини
Утре за кратко няма да работят светофарите на бул. "Трети март" до Полицията
Утре за кратко няма да работят светофарите на бул. "Трети март" до Полицията
Времето на 15 юли
Времето на 15 юли
Стажове и практики във Ветеринарната гимназия - пътят към професионалното израстване
Стажове и практики във Ветеринарната гимназия - пътят към професионалното израстване
126 млн. лв. за енергийна ефективност и възобновяема енергия в предприятия
126 млн. лв. за енергийна ефективност и възобновяема енергия в предприятия



Яндекс.Метрика