Начало >Добруджа >Регионални

Откриват ремонтирания бюст-паметник на Христо Ботев в украинския град Измаил

30.10.2025 г. 10:02:08 ч.
/
Откриват ремонтирания  бюст-паметник на Христо Ботев в украинския град Измаил
Ремонтираният бюст-паметник на поета революционер Христо Ботев в украинския град Измаил ще бъде официално открит на 30 октомври, съобщи председателят на българската община „Св. София” в града Николай Иванов. Паметникът е разположен в двора пред Държавния хуманитарен университет.

„През 1978 г. по случай 100 години от Освобождението на България в град Измаил е открит паметник на Х. Ботев пред сградата на Държавния университет. Паметникът е поставен по инициатива на украинско-български дружества. През този период е извършен един козметичен ремонт – през 2010 г., по наша инициатива. Почти 50 години по-късно паметникът имаше нужда от основна реконструкция, и това стана благодарение на истински бесарабски българи. Паметникът е облицован с черен и червен гранит от Житомир. Бюстът на Ботев е реставриран от наши художници и върнат на своето място. Заедно с това е обновено цялото пространство около паметника – площта е настлана с плочки, направени с български ръце. Засадени са две млади елхи от Карпатите и са поставени четири пейки и нощно осветление за студенти и гости. Така Христо Ботев е видим и денем, и нощем“, написа Николай Иванов, председател на българската община „Св. София” в украинския град Измаил, преди официалното откриване на ремонтирания паметник в Деня на бесарабските българи – 29 октомври.
Това, което казва, се разбира и без превод – и то е всекидневният ангажимент на бесарабските българи за запазване на българския дух и традиции.

„Програмата, свързана с Деня на бесарабските българи и откриването на паметника, е скромна. Тя започва в 12 часа на 30 октомври. Ще бъде подредена филателна изложба, ще има малък концерт пред паметника и малко повече вино и каварма. Ако нямаше война, програмата щеше да е друга, но сега е така. От украинска страна ще присъстват народният представител Антон Киссе – председател на Асоциацията на българите в Украйна, кметът на Измаил Андрей Абрамченко, представители на ръководството на военната администрация, както и българи от Измаилския и Болградския район. От българска страна гости ще бъдат само добруджанци – останалите работят и помагат на Украйна във войната“, казва още Иванов.

Сред гостите от Добрич е Михаил Стоев – бизнесмен и общественик, който вече над 17 години ревностно поддържа традицията, която сам създаде: всяка година на националния празник на България – Трети март – пред паметника на Христо Ботев в Измаил делегация от България да поставя венци и цветя. През годините в състава ѝ са участвали общественици, бизнесмени, творци – писатели, поети, художници от Добрич и региона, народни представители и други.

В град Измаил живеят около 15–17 хиляди българи. В Измаилския район те са малко повече от 20 хиляди, а в Болградския район – около 60–65 хиляди.
„Българската община „Света София” има много инициативи, но сега няма толкова възможности – днес всичко е за войната. След това ще дойде ред на мирните проекти“, добавя Иванов.

За първи път в Измаил гостува филателна изложба от България. На табла ще бъдат поставени пощенски материали.
„Колекцията „Златният век” от пощенски картички с марки и печати, пускани в обращение през годините, включва изображения на Кирил и Методий, покръстителя Борис, цар Симеон и преминава към по-новата история – училища, читалища, театри и др.
Другата колекция е „Пътеводител на добруджанското черноморско крайбрежие” и включва различни обекти – Дуранкулак, Шабла, местността „Яйлата”, курорта „Русалка”, Каварна, нос Калиакра, Балчик, Кранево“, каза Димитър Чернев, председател на филателното дружество „Добруджа” в Добрич.

Той пропусна да каже, че лично е събрал тези колекции. „Ще покажем в Измаил копия от тях и ще ги подарим, за да могат да се използват в училищата и да бъдат на разположение на бесарабските българи там. Ще имаме разговори с филателни дружества в Измаил – искаме да установим контакти с тях и да обменяме изложби и автори“, добави Чернев.
Той уточни, че представят две оригинални табла по 16 листа, участвали във филателни изложби в Добрич и Шумен. Георги Мъндев, филателист от софийското филателно дружество „Възраждане”, пристигна в Измаил с четири табла по 16 листа – пощенски материали, посветени на Христо Ботев.

Коментирайте
Подобни новини
Добруджанският фолклор зад граница – певчески групи от община Каварна се представиха на фестивала „ Prague stars“ в Чехия
Добруджанският фолклор зад граница – певчески групи от община Каварна се представиха на фестивала „ Prague stars“ в Чехия
В Българево бе отслужена заупокойна молитва за Архангелова задушница
В Българево бе отслужена заупокойна молитва за Архангелова задушница
Кметът на Генерал Тошево поднесе червена роза на учители и културни дейци за Деня на будителите (СНИМКИ)
Кметът на Генерал Тошево поднесе червена роза на учители и културни дейци за Деня на будителите (СНИМКИ)
Каварна отличи дългогодишни преподаватели с плакет „Почетен учител“
Каварна отличи дългогодишни преподаватели с плакет „Почетен учител“



Яндекс.Метрика