Президентът Росен Плевнелиев ще окуражи правителството и Народното събрание да проведат реформи. Той категорично се противопоставя на политиката на Русия в Европа, предаде репортер на БГНЕС. Държавният глава даде специална пресконференция, на която представи свой анализ за ситуацията в страната през последните 3 години, които до голяма степен съвпадат и с неговия престой на "Дондуков 2".
2013 – гражданска енергия, 2014 – нестабилност, 2015 – реформи
Росен Плевнелиев заяви, че отминалата 2014 година е била изключително тежка. Това беше година на политическа нестабилност, извънредни парламентарни избори, финансова криза и природни бедствия, констатира той.
Плевнелиев се надява, че кризата на тежко политическо противопоставяне е останала в миналото. Според него първите симптоми за това вече са налице. Той даде висока оценка на новата политическа култура на преговори и съставяне на коалиции, която наблюдаваме след провеждането на последните парламентарни избори през октомври.
"Трябва да покажем, че България е узряла за работещи коалиции", каза Плевнелиев.
Той констатира, че страната ни разпредели и без това малкия ресурс, с който тя разполага, неправилно. Това се дължи на факта, че има много нереформирани сектори. По тази причина държавният глава обеща да "окуражи правителството и парламента да проведат необходимите реформи". Сред реформите, които не търпят отлагане Плевнелиев посочи здравеопазване, образование, енергетика.
Значителна част от своето слово президентът посвети на външната политика и по-конкретно на политиката спрямо Русия. Росен Плевнелиев категорично се противопоставя на политиката на Москва. Според него България не трябва да седи в ъгъла в решителен момент и да играе ролята на нечий "троянски кон". Той смята, че с интервютата си пред чужди издания, в които остро критикува Русия, е спомогнал за изграждането на единната позиция на Европейския съюз по Украйна.
Плевнелиев раздели историята на Европа преди и след Крим. "България днес е част от свободния свят", добави той.
Президентът постави акцент върху превъоръжаването на България.
"Искам България да не бъде пасивен, а активен член на НАТО. Най-голямата опасност пред ВС е тяхното системно недофинансиране. Тази тенденция трябва да бъде прекратена", каза Плевнелиев.
Източник:БГНЕС