Начало >Добруджа >Общество

Почина проф. Хенриета Тодорова

16.04.2015 г. 10:51:26 ч.
/
Почина проф. Хенриета Тодорова
На 12 април, на 82-годишна възраст почина член-кор. Проф. д.и.н. Хенриета Тодорова Вайсова, съобщават от РИМ-Добрич. Над 50-годишната научноизследователска дейност на проф. Хенриета Тодорова допринася съществено за разширяване на познанията върху праисторията на Балканския полуостров през VІ – ІV хилядолетие пр. Хр. Благодарение на нея днес вече ясно се очертава праисторическото развитие в районите на Долния Дунав, Северна България, Добруджа и западното Черноморско крайбрежие от момента на неолитизацията им в края на VІІ хил. пр. Хр. до края на ІV хил. пр. Хр.
Проф. Тодорова е ръководила изследванията на редица големи праисторически обекти у нас, сред които е и Промахон – Тополница на българско-гръцката граница.
Основните й изследвания са върху неолита, енеолита и протобронзовата епоха в Североизточна България и по Черноморското крайбрежие, които до 70-те г. на ХХ в. бяха непознати на праисторическата наука. На нея принадлежи откриването и проучването на неолитните култури Копривец, Цонево, Овчарово и Усое. Особено ценен е приносът на проф. Хенриета Тодорова в изследванията на най-древната култура на Добруджа. Тя ръководи разкопките на селищната могила Големия остров и свързаните с нея некрополи на западния бряг на Дуранкулашкото езеро (5 250 г. пр. Хр. до ІХ – Х в. сл. Хр.).
Х. Тодорова е автор на много монографии, статии на български, английски, немски, френски, руски и италиански език. На нея принадлежи и първото изследване на праисторията на Южна Добруджа, намерило място в том І от многотомната „История на Добруджа”.
На ръководените от проф. Тодорова разкопки са практикували много праисторици от България и чужбина. Съществени са и приносите на проф. Тодорова за популяризиране на постиженията на българската праистория в страната и чужбина.
Проф. Тодорова е ръководител на авторския колектив на том 2. от поредицата „Дуранкулак”, издаден от Немския археологически институт – Берлин. Книгата е явление в световната археология и заслужено получи високото признание на научната общност. През 2003 г. бяха публикувани изследванията в чест на 70-годишния юбилей на ст.н.с. I ст. дин Хенриета Тодорова в специален брой на сборник „Добруджа” – издание на Регионален исторически музей – Добрич.
За изключителен принос в изследването на праисторията на Добрудж, със Заповед № 139/05.03.2003 г. проф. дин Хенриета Тодорова е вписана в почетната книга на град Добрич.
Колегията на РИМ – Добрич ще съхрани спомена за Хенриета Тодорова като изключителна жена-археолог: силна, волева, борбена, харизматична, отдадена на науката докрай. Ще я помним като научен ръководител на близо 30-годишните проучвания на Археологическия комплекс край с. Дуранкулак, включващ селищната могила на Големия остров и свързаните с нея некрополи на западния бряг на Дуранкулашкото езеро. Високо ценим нейния принос Дуранкулак да стане еталонен за Добруджа и Долния Дунав археологически обект, популярен с най-старата каменна архитектура в Континентална Европа, с първото обработено злато от каменно-медната епоха, с най-големия и напълно проучен в света праисторически некропол от неолита и енеолита и с единственото в България изследвано върху цялата му площ прабългарско селище с некропол от ІХ – Х в.
Опелото ще се проведе на 17 април, петък, от 14 ч. в църквата „Св. Неделя“ в София.
 
Източник:Вестник ГЛАС

Коментирайте
Подобни новини
Утре за кратко няма да работят светофарите на бул. "Трети март" до Полицията
Утре за кратко няма да работят светофарите на бул. "Трети март" до Полицията
Времето на 15 юли
Времето на 15 юли
Стажове и практики във Ветеринарната гимназия - пътят към професионалното израстване
Стажове и практики във Ветеринарната гимназия - пътят към професионалното израстване
Призови места за възпитаниците на Арт център "Палитра" от Международния арт фестивал "Трикси"
Призови места за възпитаниците на Арт център "Палитра" от Международния арт фестивал "Трикси"



Яндекс.Метрика