Прокуратурата иска забраната на две паравоенни патриотични организации

22.05.2024 г. 15:42:21 ч.
/
Прокуратурата иска забраната на две паравоенни патриотични организации
Окръжна прокуратура – Варна е внесла в съда две искови молби на основание чл. 13, ал. 1, т. 3, б. „Б“ от ЗЮЛНЦ за прекратяване дейността на две сдружения с нестопанска цел, регистрирани през 2014 година. Касае се за сдружение Българско национално движение „Шипка“ и сдружение Български воински съюз „Васил Левски“, управлявани от трима мъже - Д.С. на 62 г. , В.Р. на 65 г. и И.Л. на 30 г.
Двете организации са използвали социални мрежи и електронни сайтове, за да достигат до съмишленици и чрез различни публикации са успявали да привличат симпатизанти към идеите си. Официалните им цели, според устава на сдруженията, са развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, здравеопазването, образованието, науката, културата, техниката, технологиите, физическата култура, както и други дейности с патриотична насоченост.
Същевременно обаче, зад опитите да се повдига българския дух в публикации на електронните им страници, както и в профилите им в социалните мрежи, е установено нарушение на чл. 44, ал. 2 от Конституцията на Република България, според който се „забраняват организации, чиято дейност е насочена срещу суверенитета, териториалната цялост на страната и единството на нацията, към разпалване на расова, национална, етническа или религиозна вражда, към нарушаване на правата и свободите на гражданите, както и организации, които създават тайни или военизирани структури, или се стремят да постигнат целите си чрез насилие“.
В хода на проверката на дейността на сдруженията, извършена от Окръжна прокуратура-Варна, са констатирани текстове, в които се насажда омраза на верски и етнически признак, както и призиви за саморазправа с чужди граждани, представители на определени етноси и религии. Събрани са данни за това, че по време на съществуването си сдруженията са организирали своеобразни обучения за придобиване на определени бойни умения на свои симпатизанти. Установено е също, че са правени организирани посещения на границата на Република България с Република Турция, чиято цел е била залавянето на нелегални мигранти. Няма данни за постигнати резултати вследствие на тези граждански патрули.
Освен това управителите на двете сдружения са поддържали контакти с представители на фракции от Федерална Република Германия и по-конкретно с лица, известни с крайнодесните си убеждения.
Очаква се Окръжен съд-Варна да насрочи дело за разглеждане на исковите молби на Окръжната прокуратура.
Източник:Пресцентър Апелативна прокуратура - Варна

Коментирайте
Подобни новини
Министърът на туризма: С агресивна реклама и много инициативи се надяваме да компенсираме колебливия старт на сезона
Министърът на туризма: С агресивна реклама и много инициативи се надяваме да компенсираме колебливия старт на сезона
Велислава Делчева: 8500 са жалбите към омбудсмана само за шестмесечието, при 11 000 общо за 2025 г.
Велислава Делчева: 8500 са жалбите към омбудсмана само за шестмесечието, при 11 000 общо за 2025 г.
ДСБ избира днес нов председател днес. Кой ще наследи Атанас Атанасов?
ДСБ избира днес нов председател днес. Кой ще наследи Атанас Атанасов?
Почина Александър Александров - вторият български космонавт
Почина Александър Александров - вторият български космонавт



Яндекс.Метрика