Промени в наредба бавят достъпа до нови лекарства

30.03.2019 г. 14:12:59 ч.
/
Промени в наредба бавят достъпа до нови лекарства
Достъпът до нови лекарства, заплащани от Здравната каса, ще бъде забавен с промените в Наредбата за цените на медикаментите, която влиза в сила от 1 април. Това съобщи Деян Денев, председател на Асоциацията на производителите на оригинални лекарства.
Според промените в наредбата ново лекарство ще се заплаща от Здравната каса само ако в 5 от 17 държави то е заплатено от обществен здравен фонд и ако има поне една положителна оценка на здравните технологии от 4 държави от Европейския съюз.
Освен това кандидатстващите нови лекарства трябва да получат одобрение до 30 септември на предходната година, за да влязат в сила от следващата.
Също компаниите ще трябва да връщат отстъпки на Здравната каса, ако се докаже преразход за тези лекарства в Касата, обясни още Деян Тенев.

И допълни: „Иновацията стана по-рестриктивна, отколкото беше до момента. Изискват се доказателство от други държави… До 30 септември тази година, за разлика от предходната година, продуктите трябва да бъдат оценени и разгледани, което може да доведе до сериозно забавяне и да забави реимбурсацията до 2021-ва, вместо 2020-а, и не на последно място новият механизъм за заплащане на отстъпки. Това означава, че компаниите трябва да върнат всички средства, които Касата е платила за тези нови продукти до нула, без да имат никаква сигурност за следващите години, което може да ги обезкуражи да доставят нови лекарства за България изобщо“.
През 2019-а година новите лекарства, които се заплащат от Здравната каса са 21, а за 2020-а година реимбурсация чакат около 15 нови терапии.
Снимка:dobrudjabg.com
Източник:БНР

Коментирайте
Подобни новини
Потребителската кошница поскъпна до 98 лева
Потребителската кошница поскъпна до 98 лева
НОИ утвърди проектобюджета на ДОО за следващата година
НОИ утвърди проектобюджета на ДОО за следващата година
ИПБ: Нарастване на загиналите при катастрофи с 15% след въведения контрол чрез средна скорост
ИПБ: Нарастване на загиналите при катастрофи с 15% след въведения контрол чрез средна скорост
Двама загинали при руска атака в Одеска област, по същото време там е българска делегация
Двама загинали при руска атака в Одеска област, по същото време там е българска делегация



Яндекс.Метрика