Начало >Добруджа >Общество

Протест "Аз съм родител, а не личен асистент" ще се проведе в Добрич

07.07.2016 г. 13:22:43 ч.
/ ИА Добруджа
Протест "Аз съм родител, а не личен асистент" ще се проведе в Добрич
Протест "Аз съм родител, не личен асистент" ще се проведе на 9 юли /събота/ от 11 до 12 часа в Добрич - на изхода за Варна /до табелата/. Организатор е Стела Илиева - майка на болната от детска церебрална парализа и епилепсия Александра Маркова.
"Протестираме срещу социалната политика спрямо възрастните и деца с увреждания, не искаме временни програми за лични асистенти, не искаме повече унижения. Искаме постоянен доход, а не временно подхвърляне на трохи", сподели Илиева. Тя обясни, че според сега действащото законодателство родителите на деца с увреждания и близките на възрастни такива могат да полагат грижи за тях като лични асистенти по програми към общините. Макар и вече да е юли в някои общини тези програми още не са стартирали. От друга страна, на много места близките на деца и хора с увреждания могат да бъдат асистенти само по 2-3-4 часа в денонощието. Стела Илиева обясни, че не всички нуждаещи се успяват да станат лични асистенти, защото бройките са ограничени. "Унизително е всяка година да трепериш дали ще ти стигнат точките, за да те включат в програмата", допълва тя. Майката на Александра изрази възмущението си, че в някои градове в страната, например в Габрово, на личните асистенти е раздадено.... работно облекло - туники панталони и сабо.
Ние, родителите и близките на деца и възрастни с увреждания, настояваме за постоянен доход, за фиксирана сума, която да получаваме, за да се грижим за тях, категорична е Стела Илиева. Тя призовава и хора, които нямат близки с увреждания, да ги подкрепят.
Протести "Аз съм родител, не личен асистент" се организират и в други градове в странната, като участниците в тях също ще изразят недоволството си на изходите им.  
Снимка:www.kliuki.net

Коментирайте
Подобни новини
Логопед: Екраните забавят речта при все повече деца (АУДИО)
Логопед: Екраните забавят речта при все повече деца (АУДИО)
Времето на 15 ноември
Времето на 15 ноември
Румен Спецов е номиниран за особен управител на активите на "Лукойл" в България
Румен Спецов е номиниран за особен управител на активите на "Лукойл" в България
Публично обсъждане за актуализация на бюджета на Община Добрич ще се проведе на 24 ноември
Публично обсъждане за актуализация на бюджета на Община Добрич ще се проведе на 24 ноември



Яндекс.Метрика