Най-сигурният път към нестабилност в България е да се откажем от реформи. Това заяви Президентът Росен Плевнелиев за пенсионната реформа на брифинг в "Шератон". По думите му, самото замразяване на пенсионната реформа не е добра новина.
Плевнелиев обаче постави една условност за тезата си - "освен, ако наистина така, както е обещано, до март месец не се вземат решителни действия за постигане на широко политическо съгласие, а и обществено, включващо работодателски и синдикални организации, за истинска реформа в сектора".
Плевнелиев изтъкна, че пенсиите се финансират преди всичко от данъците на хората. "Системата не е устойчива, с всяка следваща година тя става все по-разклатена", категоричен бе Президентът и допълни, че е необходима реформа, защото тя означава стабилност. Държавният глава апелира за реформи и изрази вяра, че през 2015 г. ще има не една, а повече реформи. В случая с пенсионната реформа Плевнелиев открива само една-единствена "разумна" причина за отлагането й - а именно да се намери широко политическо съгласие и обществен консенсус, включително между работодателите и синдикатите за дългосрочна реформа в пенсионната система.
Плевнелиев посочи няколко системи в държавата, които според него дезинтегрират и няма как да не бъдат реформирани. "Ако искаме да гарантираме стабилност, 2015 г. трябва да бъде годината на реформите в тези сектори", подчерта Президентът.
Той изреди подробно областите, които имат нужда от промени. Плевнелиев даде за пример системата на правораздаване, която той оцени като най-важната, най-смислената, най-неотложната реформа в България и няма друга като нея.
"Благодарен съм, че отдолу-нагоре се вижда динамика - съдии, прокурори осъзнават, че е необходима промяна", посочи Плевнелиев и изтъкна, че ще се радва, ако Министерски съвет приеме Стратегията за реформа в сектор "Правосъдие" такава, каквато беше инициирана и изготвена от служебното правителство.
А още повече ще се зарадва, ако стратегията бъде приета от Народното събрание през следващите седмици. Така, по думите на държавния глава, Парламентът ще даде ясна заявка, че е разбрал за необходимостта на България от неотложни и смислени реформи.
Плевнелиев продължи списъка с необходимостта от съдебна реформа, от реформа в областта на правосъдието и вътрешния ред, както и в сектор "Сигурност", образование, електронно правителство. Задължителна е реформата в сектор "Енергетика".
"Този сектор ще взриви националната икономика, ако не бъде реформиран", предвеща държавният глава.