Начало >Добруджа >Регионални

Ремонтират Филиповата кръчма в село Красен (ВИДЕО)

21.07.2016 г. 15:41:22 ч.
/
Ремонтират Филиповата кръчма в село Красен (ВИДЕО)
С общински средства ремонтират Филиповата кръчма в с.Красен. Община Ген.Тошево е отпуснала 12 000 лева целева субсидия  за подновяването на историческата сграда, където певецът на Добруджа Йордан Йовков е писал  своите разкази. Когато назначават Йовков за учител в селското школо през 1905 г., той спи 3 месеца в хана на бай Филип Кръчмаря. След това се мести в къщата на самотния дядо Янко, от която няма вече и следа.  По Димитровден и после цяла зима любимата гостилница на писателя събирала всички ратаи, слуги и овчари от околните села. Йовков с часове ги слушал и черпел прототипи, съдби и случки за творбите си. Много от преминаващите спират и питат какво  има тук ,разказва един от работниците. Той е убеден в туристическата стойност на обекта. Ремонтът се извършва от фирма „Венера” ООД. Стените са белосани , а парапетите и рамките се запазват в автентичните цветове. В хана са подслонени и пъстри каручки на като тези на  йовковия майстор  Сали Яшар. На втория етаж се пази и стаята на писателя.

Виж видеото


Коментирайте
Подобни новини
Майските празници в Балчик са богати на културни прояви (ВИДЕО)
Майските празници в Балчик са богати на културни прояви (ВИДЕО)
Община Генерал Тошево с тържествена церемония за своите зрелостници
Община Генерал Тошево с тържествена церемония за своите зрелостници
Изложба „85 години от възвръщането на Южна Добруджа към България” се откри днес  в Ботаническата  градина в Балчик (ВИДЕО)
Изложба „85 години от възвръщането на Южна Добруджа към България” се откри днес в Ботаническата градина в Балчик (ВИДЕО)
Военно-приложни игри се проведоха днес в село Победа (СНИМКИ)
Военно-приложни игри се проведоха днес в село Победа (СНИМКИ)



Яндекс.Метрика