Един от двата основни индекса на московската борса – доларовият РТС за първи път от пет години насам падна под границата от 800 пункта, съобщи РБК. Същевременно курсът на руската валута спадна до ново историческо дъно, като еврото се търгуваше за 71 рубли, а доларът – за 57.
В хода на сутрешните търгове индексът РТС загуби повече от 3% от стойността си, като минималната му стойност достигна 784.53 пункта. За последен път индексът падна толкова ниско през април 2009 г., като тогава достигна 784.01 пункта.
Основен фактор за срив на индекса станаха акциите на "Уралакалий" (с -5.8%), Polymetal (-5.78%) и редица други фирми. Същевременно деноминираният в рубли индекс ММВБ спадна до 1413 пункта, с около 1% по-ниско в сравнение със затварянето на търговете вчера.
РТС включва в себе си акциите на някои от най-големите руски фирми, в това число "Газпром", "Лукойл", "Сбербанк", "Новатек" и "Роснефт". Изчисляването на индекса започва на 1 септември 1995 г. със 100 пункта, като историческият му минимум от 37.74 пункта е достигнат през октомври 1998 г., а максимумът от 2498 пункта – през май 2008 г.
Днес курсът на еврото на московската борса достигна нов рекорд, като премина психологическата граница от 71 рубли. Доларът от своя страна надхвърли 57 рубли.
"Вчерашното повишаване на лихвения процент от страна на централната банка постигна по-малко, отколкото се очакваше. Пазарите се отнесоха негативно, тъй като очакваха лихвеният процент да бъде увеличен с 2-300 базисни пункта, а не със 100. Ръстът на курса е свързан и с очакванията, че регулаторът ще успее да стабилизира рублата до края на годината, които не се оправдаха, тъй като централната банка реши да остави на участниците в пазара сами да потърсят дъното", коментира анализаторът от "Металинвестбанк" Сергей Романчук.
Ръководителят на централната банка Елвира Набиулина от своя страна заяви, че на валутния пазар се образуват балони. Според нея на пазара се повяват нови играчи, които преди не са се занимавали с валутна търговия. "Възниква спекулативно търсене, създава се едно стадно усещане, което довежда на валутния пазар играчи, които обикновено не се занимават с това. Според нас се формира явление, подобно на финансов балон", каза тя.
Набиулина предупреди, че появата на балони носи значителен риск. "Когато трендът се обърне, ще има големи загуби и влошаване на финансовото състояние на някои играчи на пазара. Има риск от дестабилизация на пазара, и ние трябва да предотвратим този риск", добави тя.
Източник:Dnevnik.bg