С концерт на Български камерен оркестър-Добрич, с диригент маестро Арто Чифчиян, концертмайстор Ирина Олшанска и солист Деница Димитрова (арфа), беше открита Седмицата на камерната музика „Константин Илиев“, която ще продължи до 25 април.
Престижният музикален форум бе официално открит от заместник-кмета по хуманитарни дейности Владимир Трендафилов, който подчерта значението на събитието и възможността публиката да се докосне до шедьоври на класическата музика.
„Вашето присъствие е доказателство, че класическата музика има своето място в нашия град и че усилията да предлагаме качествени културни събития не са напразни“, подчерта той. По думите му фестивалът, който вече има близо 50-годишна история, продължава да намира широк отзвук и да поставя Добрич на културната карта на България.
В програмата на откриващия концерт бяха включени Концерт за арфа и струнен оркестър от Франсоа-Адриен Боалдьо, както и Струнен квартет №14 „Смъртта и момичето“ от Франц Шуберт, представен във версия за струнен оркестър.
В следващите дни публиката ще има възможност да се наслади на концерти с произведения от световната класика, представени както от утвърдени музиканти от страната и чужбина, така и от млади изпълнители, които тепърва поемат по своя професионален път.
По традиция първата фестивална вечер започна с концерт на Българския камерен оркестър – Добрич. В програмата прозвуча произведение на Франсоа Адриен Боелдийо – концерт за арфа и струнен оркестър в ре мажор, състоящ се от три части.
Солист бе арфистката Деница Димитрова. Изпълнени бяха Концерт за арфа и струнен оркестър на Франсоа-Адриен Боалдьо и Струнен квартет № 14 от Франц Шуберт.
Утре от 18:30 ч. започва втората вечер от Седмица на камерната музика. Солисти са арфистката Деница Димитрова и цигуларя Иван Пенчев, който е известно име и музикант в Софийска филхармония. Програмата включва творби на Паганини, Камий Сен-Санс, Жорж Бизе, а накрая концертът ще завърши с известната рапсодия „Циганката“ на Морис Равел.
Третата вечер от Седмицата на камерната музика ще мине под знака на испано и латино произведения. Солисти са певицата Анна Янкова и пианистката Надежда Цанова.
Последният ден от музикалния форум е съботно матине с начален час – 11:00.
Фестивалната програма се провежда в Огледална зала „Нели Божкова“.
Събитието има дългогодишна история – създадено е през 1975 г. по идея на Константин Илиев и маестро Йордан Дафов. От 2017 г. фестивалът носи името на своя вдъхновител и създател, а днес се утвърждава като емблематично културно събитие за града.
Репортаж на Галина Бозукова и Петър Петров
Престижният музикален форум бе официално открит от заместник-кмета по хуманитарни дейности Владимир Трендафилов, който подчерта значението на събитието и възможността публиката да се докосне до шедьоври на класическата музика.
„Вашето присъствие е доказателство, че класическата музика има своето място в нашия град и че усилията да предлагаме качествени културни събития не са напразни“, подчерта той. По думите му фестивалът, който вече има близо 50-годишна история, продължава да намира широк отзвук и да поставя Добрич на културната карта на България.
В програмата на откриващия концерт бяха включени Концерт за арфа и струнен оркестър от Франсоа-Адриен Боалдьо, както и Струнен квартет №14 „Смъртта и момичето“ от Франц Шуберт, представен във версия за струнен оркестър.
В следващите дни публиката ще има възможност да се наслади на концерти с произведения от световната класика, представени както от утвърдени музиканти от страната и чужбина, така и от млади изпълнители, които тепърва поемат по своя професионален път.
По традиция първата фестивална вечер започна с концерт на Българския камерен оркестър – Добрич. В програмата прозвуча произведение на Франсоа Адриен Боелдийо – концерт за арфа и струнен оркестър в ре мажор, състоящ се от три части.
Солист бе арфистката Деница Димитрова. Изпълнени бяха Концерт за арфа и струнен оркестър на Франсоа-Адриен Боалдьо и Струнен квартет № 14 от Франц Шуберт.
Утре от 18:30 ч. започва втората вечер от Седмица на камерната музика. Солисти са арфистката Деница Димитрова и цигуларя Иван Пенчев, който е известно име и музикант в Софийска филхармония. Програмата включва творби на Паганини, Камий Сен-Санс, Жорж Бизе, а накрая концертът ще завърши с известната рапсодия „Циганката“ на Морис Равел.
Третата вечер от Седмицата на камерната музика ще мине под знака на испано и латино произведения. Солисти са певицата Анна Янкова и пианистката Надежда Цанова.
Последният ден от музикалния форум е съботно матине с начален час – 11:00.
Фестивалната програма се провежда в Огледална зала „Нели Божкова“.
Събитието има дългогодишна история – създадено е през 1975 г. по идея на Константин Илиев и маестро Йордан Дафов. От 2017 г. фестивалът носи името на своя вдъхновител и създател, а днес се утвърждава като емблематично културно събитие за града.
Репортаж на Галина Бозукова и Петър Петров



.gif)











1 USD = BGN
1 GBP = BGN
1 CHF = BGN

