Начало >Добруджа >Общество

С ремонт за над 2.5 млн. евро Домът за стари хора в Добрич е напълно модернизиран (ВИДЕО)

Очакванията са домуващите да бъдат върнати в социалното заведение до края на месец август
25.06.2026 г. 12:12:18 ч.
/
С ремонт за над 2.5 млн. евро Домът за стари хора в Добрич е напълно модернизиран (ВИДЕО)
Изцяло обновен, енергийно независим и съобразен с най-високите европейски стандарти е Домът за стари хора в Добрич. На заключителна пресконференция Община град Добрич отчете успешния край на проекта за основен ремонт, модернизация и реформиране на социалното заведение.

Проектните дейности са реализирани по Националния план за възстановяване и устойчивост, компонент „Социално включване“, и са на стойност 2 531 861,16 евро, от които безвъзмездната финансова помощ от Европейския съюз възлиза на 2 121 009,79 евро.

Социалната инфраструктура и услугите за най-уязвимите групи в Добрич са на изключително добро ниво, заяви заместник-кметът на Община град Добрич Павел Павлов.

Изпълнението на проекта започна през юли 2024 г. Основната цел е сградата да отговори на новите изисквания и стандарти за качество на резидентната грижа за възрастни хора в извънработна възраст. В рамките на извършените строително-монтажни дейности е реализрано цялостно саниране на сградата, както и подмяна на дограмата, което вече осигурява осезаем комфорт и оптимална температура в помещенията. Това каза ръководителят на проектните дейности Миглена Кирова.

Сградата вече е с изцяло подменени ВиК, отоплителни и електрически инсталации. На покрива е инсталирана фотоволтаична система, която ще осигурява електроенергия, отопление и топла вода за потребителите и кухнята, и се очаква да реализира икономии в размер на 170 MWh годишно. Напълно подменено е битовото обзавеждане, каза още Миглена Кирова. Домуващите в стаите разполагат с хладилник, маса и телевизор. Обособена е и самостоятелна кухня. Сградата разполага с модерно медицинско оборудване, осигуряващо безопасна среда както за възрастните хора, така и за персонала. Като част от грижата за физическото здраве на потребителите е изграден и специализиран фитнес център с уреди, съобразени с тяхната възраст.

Районът около Дома също е преобразен. Извършени са дейности по облагородяване на парка, където са изградени  нови беседки и пейки, а до края на следващата седмица ще приключат и дейностите по озеленяване и засаждане на цветя.

Предстои и официалното обявяване на новото име на социалното заведение, което ще завърши цялостната концепция за реформиране на услугата. Очакванията са домуващите да бъдат върнати в социалното заведение до края на месец август, съобщи заместник-кметът Владимир Трендафилов.
 Репортаж на Даниела Русева и Михаил Добромиров

Виж видеото


Коментирайте
Подобни новини
Над 60 ученици от цялата страна участват в научната конференция в гимназия „Райко Цончев” (ВИДЕО)
Над 60 ученици от цялата страна участват в научната конференция в гимназия „Райко Цончев” (ВИДЕО)
Четири жени от област Добрич посетиха европарламента по покана на евродепутата Ивайло Вълчев
Четири жени от област Добрич посетиха европарламента по покана на евродепутата Ивайло Вълчев
Няколко дни до концерта на ПФА „Добруджа“ и Ансамбъл „Пирин“ в Добрич
Няколко дни до концерта на ПФА „Добруджа“ и Ансамбъл „Пирин“ в Добрич
Водните аварии днес
Водните аварии днес



Яндекс.Метрика