Изцяло обновен, енергийно независим и съобразен с най-високите европейски стандарти е Домът за стари хора в Добрич. На заключителна пресконференция Община град Добрич отчете успешния край на проекта за основен ремонт, модернизация и реформиране на социалното заведение.
Проектните дейности са реализирани по Националния план за възстановяване и устойчивост, компонент „Социално включване“, и са на стойност 2 531 861,16 евро, от които безвъзмездната финансова помощ от Европейския съюз възлиза на 2 121 009,79 евро.
Социалната инфраструктура и услугите за най-уязвимите групи в Добрич са на изключително добро ниво, заяви заместник-кметът на Община град Добрич Павел Павлов.
Изпълнението на проекта започна през юли 2024 г. Основната цел е сградата да отговори на новите изисквания и стандарти за качество на резидентната грижа за възрастни хора в извънработна възраст. В рамките на извършените строително-монтажни дейности е реализрано цялостно саниране на сградата, както и подмяна на дограмата, което вече осигурява осезаем комфорт и оптимална температура в помещенията. Това каза ръководителят на проектните дейности Миглена Кирова.
Сградата вече е с изцяло подменени ВиК, отоплителни и електрически инсталации. На покрива е инсталирана фотоволтаична система, която ще осигурява електроенергия, отопление и топла вода за потребителите и кухнята, и се очаква да реализира икономии в размер на 170 MWh годишно. Напълно подменено е битовото обзавеждане, каза още Миглена Кирова. Домуващите в стаите разполагат с хладилник, маса и телевизор. Обособена е и самостоятелна кухня. Сградата разполага с модерно медицинско оборудване, осигуряващо безопасна среда както за възрастните хора, така и за персонала. Като част от грижата за физическото здраве на потребителите е изграден и специализиран фитнес център с уреди, съобразени с тяхната възраст.
Районът около Дома също е преобразен. Извършени са дейности по облагородяване на парка, където са изградени нови беседки и пейки, а до края на следващата седмица ще приключат и дейностите по озеленяване и засаждане на цветя.
Предстои и официалното обявяване на новото име на социалното заведение, което ще завърши цялостната концепция за реформиране на услугата. Очакванията са домуващите да бъдат върнати в социалното заведение до края на месец август, съобщи заместник-кметът Владимир Трендафилов.
Репортаж на Даниела Русева и Михаил Добромиров
Проектните дейности са реализирани по Националния план за възстановяване и устойчивост, компонент „Социално включване“, и са на стойност 2 531 861,16 евро, от които безвъзмездната финансова помощ от Европейския съюз възлиза на 2 121 009,79 евро.
Социалната инфраструктура и услугите за най-уязвимите групи в Добрич са на изключително добро ниво, заяви заместник-кметът на Община град Добрич Павел Павлов.
Изпълнението на проекта започна през юли 2024 г. Основната цел е сградата да отговори на новите изисквания и стандарти за качество на резидентната грижа за възрастни хора в извънработна възраст. В рамките на извършените строително-монтажни дейности е реализрано цялостно саниране на сградата, както и подмяна на дограмата, което вече осигурява осезаем комфорт и оптимална температура в помещенията. Това каза ръководителят на проектните дейности Миглена Кирова.
Сградата вече е с изцяло подменени ВиК, отоплителни и електрически инсталации. На покрива е инсталирана фотоволтаична система, която ще осигурява електроенергия, отопление и топла вода за потребителите и кухнята, и се очаква да реализира икономии в размер на 170 MWh годишно. Напълно подменено е битовото обзавеждане, каза още Миглена Кирова. Домуващите в стаите разполагат с хладилник, маса и телевизор. Обособена е и самостоятелна кухня. Сградата разполага с модерно медицинско оборудване, осигуряващо безопасна среда както за възрастните хора, така и за персонала. Като част от грижата за физическото здраве на потребителите е изграден и специализиран фитнес център с уреди, съобразени с тяхната възраст.
Районът около Дома също е преобразен. Извършени са дейности по облагородяване на парка, където са изградени нови беседки и пейки, а до края на следващата седмица ще приключат и дейностите по озеленяване и засаждане на цветя.
Предстои и официалното обявяване на новото име на социалното заведение, което ще завърши цялостната концепция за реформиране на услугата. Очакванията са домуващите да бъдат върнати в социалното заведение до края на месец август, съобщи заместник-кметът Владимир Трендафилов.
Репортаж на Даниела Русева и Михаил Добромиров



.gif)











1 USD = BGN
1 GBP = BGN
1 CHF = BGN

