Сакскобургготски е пред фалит, губи имоти за 20 млн. лв.

13.11.2014 г. 20:09:00 ч.
/ ИА Добруджа
Сакскобургготски е пред фалит, губи имоти за 20 млн. лв.
Огромните разходи по делата, в които са ангажирани поне 10 адвокати и високите обезщетения, които ще се наложи да изплаща на държавата, вече поставят царското семейство пред тежко финансово изпитание.
Над 5 милиона лева е спечелил Симеон Сакскобургготски от така наречените царски имоти, които ползва в последните 14 години. Царят вече губи един след друг имотите си в съдебна битка с държавата, пише "168 часа". Огромните разходи по делата, в които са ангажирани поне 10 адвокати (7 само по процесите за горите), и високите обезщетения, които ще се наложи да изплаща на държавата, вече поставят царското семейство пред тежко финансово изпитание. До година и половина Симеон Сакскобургготски може да остане само с имението си в град Баня, Карловско, и да напусне България почти 20 години след като бе посрещнат триумфално в София. 5-те млн. лв. печалба за фамилията са главно от добив на дървесина в Рила. Сметката все още не е окончателна, защото не са готови всички експертизи по всеки конкретен имот. Останалите приходи на Сакскобургготски от продажба на билети за "Царска Бистрица" и "Ситняково" са незначителни и дори не покриват подобренията, които е направил в имотите. В същото време в последните 24 месеца Сакскобургготски вече загуби окончателно двореца "Кричим" край Пловдив. Държавата спечели и на първа инстанция за именията "Царска Бистрица" и "Ситняково". До Нова година ще има решение и за съдбата на стопанство "Врана", а до две седмици стартира и делото за най-скъпия му имот - двореца в същата местност, където живее от 2001 г. Предстои и старт на съдебен процес, в който държавата иска горите му в Рила. Точно това е и единствената собственост, която, оказва се, е носила по-сериозни приходи на царското семейство. През 2011 г. държавата в лицето на министъра на земеделието Мирослав Найденов внесе иск за обезщетение от 5 млн. лв. за пропуснати ползи. Според Мирослав Найденов по експертни оценки от горите са добити над 30 000 куб. м дървесина и от продажбата им би се получила тази стойност. Горите, върнати на Сакскобургготски, се управляват от частно горско стопанство "Царска Бистрица". Там за 5 г. - от 2005 до 2009, когато влиза в сила мораториумът върху разпореждане с т.нар. царски имоти, е изсечена дървесина в размер на 19 406 кубически метра лежаща маса, твърдят добре осведомени лесничеи. Средногодишно това прави по 3334 кубически метра.

Източник:Novini.bg

Коментирайте
Подобни новини
Фенове на български тиктокър излизат на протест срещу задържането му
Фенове на български тиктокър излизат на протест срещу задържането му
DARA ще разказва историята на България пред света
DARA ще разказва историята на България пред света
Румен Радев в Гданск: Международната общност трябва да мобилизира усилия за прекратяване на войната в Украйна
Румен Радев в Гданск: Международната общност трябва да мобилизира усилия за прекратяване на войната в Украйна
Увеличението на парите за здраве тази година е с 8,5% спрямо 2025 г.
Увеличението на парите за здраве тази година е с 8,5% спрямо 2025 г.



Яндекс.Метрика