Смяна на поколенията чака чешките фирми, основани след комунизма

12.03.2017 г. 10:19:10 ч.
/ ИА Добруджа
Смяна на поколенията чака чешките фирми, основани след комунизма
След 25 години начело на собствена фирма за производство на машини в Чехия Владимир Йехличка и неговите бизнес партньори решават, че е дошъл подходящият момент да се оттеглят.
Но понеже първото поколение предприемачи, започнали бизнес след края на комунизма, наближава възрастта за пенсиониране, Йехличка и сътрудниците му се натъкват на все по-често срещан проблем
Децата им нямали желание да поемат бизнеса, a в същото време четиримата партньори не искали да продадат делото на живота си на някой, който просто даде най-много пари. Да осигурят бъдещето на фирмата си било също толкова важно, колкото и цената.
В крайна сметка намерили подходящ купувач за STS Олбрамовице. Във фирмата работят 90 души, които произвеждат хранилки за добитък и други земеделски машини. Продажбата се осъществила през януари. Прехвърлянето на собствеността върху семейни фирми е част от бизнес, който се практикува от дълго време в Западна Европа, а в бившите комунистически страни като Чехия е нов и бързо се разраства. "Решихме се на продажбата след дълги колебания", казва 63-годишният Йехличка. "Интересите на нашите деца са много разнообразни, те нямаха желание да поемат управлението на фирмата".

"Основният ни критерий, когато избирахме бъдещия собственик, беше да поеме ангажимент да поддържа производството и работните места", коментира той пред "Ройтерс".

Четирите десетилетия комунизъм до голяма степен унищожиха законните частни предприятия в страната и в съседните държави като Унгария, Словакия и Полша. След 1989 г. началниците или служителите често се обединявали, за да купят фалирали държавни предприятия, а други започвали бизнес от нищото.
Четвърт век по-късно много от тези собственици искат да продадат печелившите си фирми. Някои ги прехвърлят на роднини. Повечето обаче търсят други варианти, включително чрез изкупуване от външен мениджмънт или продажба и така създават възможности за инвеститорите.
В момента продажбата на семейни фирми добива широка популярност. Консултанти от KPMG коментират, че отговарят за 30-40% от чешките сделки като за последните две години сумите по сделките възлизат на между 20 и 60 милиона евро.
Заради малката борса в страната и евтиното финансиране на придобивания преките продажби са за предпочитане пред фондовата борса.
Тази тенденция вероятно ще се засили и в Словакия. "Това е преход от първото поколение основатели към второто. В няколко фирми той вече се случва, в повечето предстои да се случи в бъдеще", смята Марио Фондати, партньор в Братислава в консултантската фирма Amrop.
Добър купувач
Фирмата на Йехличка се намира в малкия град Олбрамовице на около 50 километра от Прага. Годишните й продажби възлизат на 5 милиона евро, а оперативната печалба (EBITDA) се доближава до половин милион евро. Йехличка смята, че е намерил подходящ купувач в лицето на SkyLimit Industry.
SkyLimit е нов чешки инвестиционен фонд. Той работи с фирми за производство на машини с годишни продажби от до 500 милиона крони (20 милиона долара), при които се осъществява смяна на поколенията. SkyLimit наема и друг фонд, RSJ Investments SICAV, за по-малък партньор в покупката на STS Olbramovice.
SkyLimit иска да задържи своя дял за дълъг срок и да действа по-скоро като стратегически инвеститор, подпомагайки управителите на компанията във взимането на важни решения.
STS е първата му сделка и планира около две-три покупки на година с цел да създаде група от производствени фирми.
Михал Бакайса, който е член на борда, коментира пред "Ройтерс", че целта му е да увери продавачите в бъдещето на бизнеса им и да гарантира, че има управители, които ще останат и при новите собственици.
"Много компании отхвърлят класическите финансови инвеститори, те се страхуват какво ще стане с тях. Една част се намират в малки градове, където всички се познават, собствениците наемат хора за дълъг период от време, често те са и приятели", казва Бакайса. "Ние наблюдаваме компании, които имат в известна степен независимо функциониращ мениджмънт, където успехът или провалът на компанията не зависят пряко от собственика".
Петр Кржиш, директор в консултантската фирма EY в Прага, коментира, че на чешкия пазар през изминалата година са били осъществени 310 сделки по сливания и придобивания в сравнение със 185 през 2015 г. Според проучване на Чешката асоциация за малки и средни предприятия, проведено сред 400 семейни компании, 60% от тях биха обмислили евентуална продажба, ако се появи атрактивно предложение.
Миналата година фонд, управляван от Genesis Capital, купи 75% в Quinta-Analytica, фирма, която предоставя анализи и клинични проучвания на лекарствения пазар. Genesis купи дела на трима от общо петима собственици, които искаха да напуснат след 20 години в бизнеса.
"(Смяната на поколенията) създава важен и голям дял от сделките за нас", казва Ян Таубер, управляващ партньор в Genesis Capital. "Ние можем да предложим създаването на структури, които да позволят на собствениците да се оттеглят постепенно".
Миналата година Genesis продаде AZ Klima, доставчик на климатични и охлаждащи системи, заедно с основателя на фирмата Ири Цизек, който все още държеше 30% дял. Покупката на AZ Klima от чешката енергийна фирма CEZ сложи край на продължилото пет години прехвърляне на собствеността - от Цизек и неговия партньор, които заедно основали фирмата в началото на 90-те години, през финансовия инвеститор Genesis до стратегическия купувач CEZ.
Състезание по печатане на пари
Някои предприемачи не искат да инвестират парите си извън компаниите, които са основали, когато хлабавите валутни политики на Федералния резерв на САЩ, Европейската централна банка и Чешката национална банка не позволяваха да се направят добри печалби.
Збинек Фроли, на 63 години, основава компания Linet през 1990 г. Сега във фирмата работят 900 души, които произвеждат болнични легла за над 100 страни. Той е прехвърлил ежедневния бизнес на изпълнителен директор и обмисля какво да прави по-нататък, но не смята да продава своя 33-процентен дял засега. Една от причините е, че най-добрият начин за управление на парите според него, е да ги инвестира в свой собствен бизнес.
"Ще трябва да решавате какво да правите с парите си в момент когато Чешката национална банка, ЕЦБ и ФЕД печатат пари, сякаш са на състезание и всеки търси къде да инвестира", коментира той.
Други, като Далибор Дедек, търсят по-филантропско решение. През 1990 г. 59-годишният Дедек създава групата Jablotron за производство на домашни алармени системи и друга електроника. Миналата година той продаде 40% дял във фирмата, в която работят 600 души, на изпълнителния й директор Мирослав Яролим. Дедек планира да дари останалите на благотворителна организация, вместо да ги даде на своите деца.
"Искам моят дял да бъде вложен във фондация или институция, която няма да умре с мен", казва той пред "Ройтерс". "Не съм създал фирмата за семейството си. Не искам да наказвам децата си като ги принуждавам да решават моите финансови проблеми".
Снимка:www.dnevnik.bg
Източник:Dnevnik.bg

Коментирайте
Подобни новини
В Иран екзекутираха публично мъж, обвинен в изнасилването и убийството на момиче
В Иран екзекутираха публично мъж, обвинен в изнасилването и убийството на момиче
Зеленски обяви, че доставките на оръжия от САЩ са възобновени
Зеленски обяви, че доставките на оръжия от САЩ са възобновени
Гръцкият остров Парос е избран от туристите за най-красивия в света
Гръцкият остров Парос е избран от туристите за най-красивия в света
Тръмп наложи 35% мита за канадските стоки от 1 август
Тръмп наложи 35% мита за канадските стоки от 1 август



Яндекс.Метрика