Начало >Добруджа >Регионални

Споменът за Йовков ще се пази винаги, обеща кметът Валентин Димитров (ВИДЕО)

23.11.2015 г. 14:36:12 ч.
/
Споменът за  Йовков ще се пази винаги, обеща кметът Валентин Димитров (ВИДЕО)
135 години от рождението на Йовков и 155 години от основаването на училището в с.Красен, където майсторът на разказа в българската литература е учителствал и което носи неговото име, бяха почетени днес в добруджанското село.
Тържествата започнаха с полагане на венци пред паметника на Йовков в центъра, продължиха с посещение на обновената още през май експозиция на музея и в автентичната сграда на училището, където Йовков е преподавал, и завършиха с концерт в сградата на читалището.
Внукът на Йовков, Боян Попов направи ценно дарение на музея, включващо листи от тефтерче, върху които авторът е писал своите разкази, три дипломи, връчени на писателя от цар Борис ІІІ, като двете са свързани с неговото творчество, а третата с участието му в Първата световна война, ценни снимки от личния архив на Йовковия родственик, първото издание на събраните съчинения на певеца на Добруджа, които са в много ограничен брой.
Цветелина Христова, директор на Историческия музей в Г.Тошево прие даренията, но обеща, че ще бъдат изложени в Красен, където им е мястото.
Без Йовков нашата литература би изглеждала бедна и сиротна, каза в приветствието си към присъстващите кметът на Красен Тошко Тачев, а Валентин Йорданов, кмет  на Ген.Тошево обеща да не прекъсва добрата традиция и пое ангажимент да бъде реновирана мелницата, която присъства в разказите на Йовков. Гости в Красен днес бяха ученици от ОУ”Добри Войников” от с.Победа, които, по думите на тяхната директорка Галина Тошкова, днес също имат патронен празник, но са приели поканата на ОУ „Й-Йовков” заради добрите отношения между двете учебни заведения. 

Репортаж на Дана Михайлова и Стефан Калев

Виж видеото


Коментирайте
Подобни новини
Камерен музикален фестивал „В Двореца“ започна в Балчик (ВИДЕО)
Камерен музикален фестивал „В Двореца“ започна в Балчик (ВИДЕО)
10% ръст на туристопотока от началото на година в  "Двореца"
10% ръст на туристопотока от началото на година в "Двореца"
Жителите на Община Добричка се призовават към отговорно ползване на питейната вода
Жителите на Община Добричка се призовават към отговорно ползване на питейната вода
Община Генерал Тошево ще работи по проект  за интеркултурно образование
Община Генерал Тошево ще работи по проект за интеркултурно образование



Яндекс.Метрика