Общинските съветници на Добрич приеха програмата за опазване на околната среда на общината за периода 2016-2020 година. Тази програма е основният документ за провеждане на политика по околна среда в Добрич. С нея ще се идентифицират и планират нужните действия, срокове и източници на финансиране. Основата цел е намиране на нови подходи , създаване на стабилна система за управление на околната среда и подобряване на екологичните условия. Ефектът, който се търси с реализацията на програмата е подобряване качеството на атмосферния въздух, доизграждане и обогатяване на зелената система, подобряване на състоянието на дерето на река Добричка и други. Програмата е динамичен документ, който ще бъде отворен и допълван съобразно промените в националното законодателство.
Общинският съветник от ГЕРБ Светлозар Стоянов предложи да се стимулират тези домакинства, които използват слънчева енергия, природен газ за отопление и други чисти енергоносители. Гражданите на Добрич трябва да бъдат провокирани да използват по-чисти енергоносители и от там да се подобри чистотата на въздуха, коментира той. В отговор на тази препоръка кметът Йорданов каза, че по принцип зимният период е времето, в което Добрич страда от използването на твърди горива и поясни, че се работи св посока за предприемане на мерки за бъдещо намаляване на вредните емисии.
Отчета за изпълнение на дейностите , заложени в Общинската програма за управление на отпадъците и общинската програма за намаляване на нивата на замърсители в атмосферния въздух и достигане на установените норми за вредни вещества през 2015 година бяха гласувани още днес. Докладната записка по темата бе внесена от кмета Йордан Йорданов. През изминалата година общината е работила по дейности, които са свързани с подобряване средата на обитаване, намаляване нивата на замърсителите в атмосферата, обогатяване на зелената система, увеличаване на ефективността на дейностите по управление на отпадъците. От отчета става ясно, че за времето от 2011 до 2015 година общината е изпълнила различни мерки за намаляване на замърсителите в атмосферния въздух. В резултат на тези мерки през 2014 година се наблюдава тенденция към снижаване на нивата на фините прахови частици. 10 дни с превишение на среднодневните концентрации на прахови частици са регистрирани през 2015 година. Предприетите общински мерки през 2015 г. са насочени към ограничаване на емисиите от битовото отопление и транспорта, намаляване съдържанието на общ суспендиран прах в атмосферния въздух. За целта са реализирани проекти за енергийна ефективност, ремонти на най-натоварените пътища, контрол за неправилно паркиране и други.