Тази вечер 24-та българска експедиция тръгва за Антарктида

27.12.2015 г. 11:40:04 ч.
/
Тази вечер 24-та българска експедиция тръгва за Антарктида
Тази вечер за Ушуая (Аржентина) заминава група от 24-та българска антарктическа експедиция. Групата по традиция е водена от Христо Пимпирев, а в състава й са включени двама геолози от Софийския университет.
От Ушуая полярниците ще отплават за о-в Ливингстън с испанския воено-изседователски кораб "Есперидес". Учените ще работят по проект за предварителни комплексни геоложки изследвания на полуостров Байърс, о-в Ливингстън, Антарктика.
Православният параклис "Св. Йоан Рилски" е напълно завършен и изографисан. Той ще бъде официално открит на Богоявление и осветен със светена вода дадена от Западно и средноевропейски митрополит Антоний, който на 22 декември отслужи тържествен водосвет по случай заминаването на групата.
На връх Коледа е окончателно завършен националният "Проект Антарктика – Времева Капсула до Утрешните хора". В рамките на 24-та експедиция е заровена времевата капсула, съхранила стотици послания на хора цял свят, събирани през изтеклата година на сайта на проекта www.poslanie-antarctica.com . До дни над капсулата ще бъде монтиран и триметров кръст, който ще се вижда от морето. Идеята е капсулата да бъде отворена през декември 2060 г., точно 99 години след ратифицирането на международния Антарктически договор, когато той изтича и бъдещето на девственият континент ще бъде отново в ръцете на 28-те страни с бази на Антарктида.
Снимка:www.cross.bg
Източник:Dnevnik.bg

Коментирайте
Подобни новини
С над 1 млрд. евро от бюджета на МРРБ и от ББР се предвижда да се финансират общински проекти  през 2026 г.
С над 1 млрд. евро от бюджета на МРРБ и от ББР се предвижда да се финансират общински проекти през 2026 г.
До края на септември ще бъде определена минималната работна заплата за 2027 г.
До края на септември ще бъде определена минималната работна заплата за 2027 г.
Средната работна заплата за второто тримесечие е 1444 евро
Средната работна заплата за второто тримесечие е 1444 евро
Радев: Шокиращо е, че има политици и инфлуенсъри, които се опитват да печелят дивиденти от убийството в Пловдив
Радев: Шокиращо е, че има политици и инфлуенсъри, които се опитват да печелят дивиденти от убийството в Пловдив



Яндекс.Метрика