Тест за примирието в Близкия изток: САЩ и Иран си размениха огън в Ормузкия проток

08.05.2026 г. 09:30:52 ч.
/
Тест за примирието в Близкия изток: САЩ и Иран си размениха огън в Ормузкия проток
Съединените щати и Иран си размениха огън в Ормузкия проток. Това е най-сериозното досега изпитание за примирието, което трае вече месец. Според американския президент Доналд Тръмп, то остава в сила.

Тръмп заяви, че три разрушителя на американския военноморски флот са преминали през Ормузкия проток докато са били обстрелвани. Централното командване уточни, че при атаките си Иран е използвал ракети, дронове и малки плавателни съдове. Иранските военни заявиха, че Съединените щати са нарушили примирието като са нанесли удари по два кораба, влизащи в Ормузкия проток, и са извършили удари на иранска територия. Според американските военни, те са отвърнали на иранските атаки. Иран заяви, че ситуацията се е нормализирала. Съединените щати също казаха, че не желаят ескалация. Вашингтон очаква отговора на Иран на предложението на Съединените щати за прекратяване на конфликта.
Източник:btvnovinite.bg

Коментирайте
Подобни новини
В България за година са отчетени над 100 смъртни случая след употреба на фентанил
В България за година са отчетени над 100 смъртни случая след употреба на фентанил
Унгарските депутати си намалиха заплатите с 40%, ще вземат 3690 евро
Унгарските депутати си намалиха заплатите с 40%, ще вземат 3690 евро
Продължава издирването на оцелели след силния трус във Филипините
Продължава издирването на оцелели след силния трус във Филипините
Нов регламент за защита на европейския пазар на стомана
Нов регламент за защита на европейския пазар на стомана



Яндекс.Метрика