Туркменистан налага строги ограничения на жените

14.05.2022 г. 14:54:14 ч.
/
Туркменистан налага строги ограничения на жените

В Туркменистан на жените е забранено да използват определени козметични услуги, да се возят в автомобили с мъже, с които нямат пряка родствена връзка, или да се подлагат на пластични операции. През последните седмици десетки жени загубиха работата си или бяха принудени да заплатят глоби за нарушаване на новите правила.В Туркменистан жените вече нямат право да носят "тесни" дрехи, да боядисват косата си и да прибягват до козметични процедури като поставяне на изкуствени мигли или нокти. Жените не могат и да сядат на предната седалка до шофьора.
Освен това има забрани за козметични операции като увеличаване на бюста и устни или дори татуиране на вежди, което е популярно сред много млади жени в Туркменистан.През последните седмици десетки жени загубиха работата си заради твърдения, че са имат импланти в гърдите си или филтри в устните си.

 Ограниченията в строго контролираната централноазиатска държава влязоха в сила този месец, малко след като Сердар Бердимухамедов наследи мястото на баща си като президент след фиктивни избори на 12 март.

 Според многобройни очевидци в Ашхабад и други туркменски градове, полицията при безпрецедентна акция на обществени места и офиси задържа жени с изкуствени мигли и/или нокти и ги отвежда в полицейските участъци.

 Според един жител на Ашхабад на жените било казано да се отърват от резултатите от козметичните си процедури и да платят глоба от около 140 долара. Това е половината от средната заплата в Туркменистан.

Освен това полицаи спират жени по улиците и в градския транспорт, за да проверят дали устните им са козметично уголемени, твърди жител на Балканския край пред Радио Азатлык.

 

„Полицията изисква жените да свалят маските си, за да проверят дали устните им са уголемени“, разказва един от жителите пред , пожелал анонимност.
Източник:frognews.bg

Коментирайте
Подобни новини
Най-малко един загинал при стрелба в северната част на Швейцария
Най-малко един загинал при стрелба в северната част на Швейцария
Транспортът в Истанбул, Анкара, Измир и Бурса ще бъде безплатен по случай официалния Празник на победата в Турция днес
Транспортът в Истанбул, Анкара, Измир и Бурса ще бъде безплатен по случай официалния Празник на победата в Турция днес
Върховният лидер на Иран призовава владетелите от Персийския залив да се изправят срещу „истинския враг“
Върховният лидер на Иран призовава владетелите от Персийския залив да се изправят срещу „истинския враг“
Доналд Тръмп обяви създаването на космическа академия
Доналд Тръмп обяви създаването на космическа академия



Яндекс.Метрика