Научен екип от Харвардския университет опитва да премахне "вратата, през която вирусът на ХИВ влиза в клетките", съобщава сп. "Тайм".
Естественият имунитет срещу вируси, бактерии и паразити, който се получава при ваксинаця, досега е бил най-успешният начин за предпазване от сериозни болести, но е неприложим за ХИВ. Затова харвардските учени от департамента за стволови клетки и регеративна биология опитват да заобиколят стандартния подход и да въведат съвсем нов метод за предпазване от болестта.
Те успешно са променили генома на кръвта, така че той да стане неуязвим срещу човешкия имуннодефицитен вирус. За да оцелее той трябва да внедри генома си в здравата клетка и започва да ги заразява като се закрепя за протеин на повърхността на клетката, който се нарича CCR5. "Ако обаче този протеин мутира, ще бъде все едно е сменена ключалката и ХИВ има грешния ключ", казват ръководителите на проекта Чад Коен и Дерик Роси.
Техниката, която учените прилагат, се нарича CRISPR и използва кръвни стволови клетки, които стимулират цялостно имунната система. Методът включва прецизно модифициране на генома на клетките, така че да се получи това разминаване. За изненада, подходът се оказал сравнително успешен, като успял да измени около половината от клетките, върху които експериментирали.
Досега CRISPR се е използвала в опити срещу ХИВ, но по друга логика - като инструмент за модифициране на самите гени на вируса. Това също е имало голям успех, като голяма част от клетките били излекувани напълно. Новата идея обаче ще позволи превенция, а не необходимост от лечение. Тестовете с мишки продължават
Източник:Dnevnik.bg