Начало >Добруджа >Общество

Ученици се запознаха с печатарството от 16-ти век (ВИДЕО)

28.10.2020 г. 14:05:05 ч.
/
Ученици се запознаха с печатарството от 16-ти век (ВИДЕО)
Печатарска работилница „Красотата на буквите” се проведе днес в РИМ-Добрич. В нея се включиха третокласници от СУ „Св. Климент Охридски”. Фотографът  Галя Йотова запозна  учениците с делото на първия български печатар –Яков Крайков, който е отпечатал 4 книги на кирилица в собствената си печатница в Италия през 16 век. За третата си книга той създава и собствен шрифт. Учениците имаха възможност да се докоснат до печатарството от онова време, чрез специално изработените за целта матрици, със страници от книгите на Яков Крайков и сами да отпечата свои страници, които да отнесат за спомен в домовете си.
Събитието, свързано с печатарската работилница, се осъществява по  проект, финансиран  с подкрепата на програма „Творчески инициативи“ на Фонд Култура към Министерство на културата, уточнява авторът.
Галя Йотова  е благодарна за оказаната й подкрепа и от РИМ-Добрич. Добрич е първият град, в който тя реализира тази своеобразна печатарска работилница и е много доволна от резултата.


Репортаж на Даниела Русева и Стефан Калев

Виж видеото


Коментирайте
Подобни новини
Робоклуб „Хелиос“ от Добрич с нови постижения
Робоклуб „Хелиос“ от Добрич с нови постижения
Времето на 23 юни
Времето на 23 юни
Уикендът донесе три първи места и още отличия за певците на „ЗОНЕЛИ“
Уикендът донесе три първи места и още отличия за певците на „ЗОНЕЛИ“
ВиК-авария тормози собственици на гаражи в блок 6 на Балик (ВИДЕО)
ВиК-авария тормози собственици на гаражи в блок 6 на Балик (ВИДЕО)



Яндекс.Метрика