Унгария може да поиска промяна в договорите на ЕС за подсилване на суверенната власт

21.09.2016 г. 14:15:45 ч.
/ ИА Добруджа
Унгария може да поиска промяна в договорите на ЕС за подсилване на суверенната власт
Унгарското правителство може да настоява за промени в Лисабонския договор на ЕС с цел подсилване суверенната власт на страните членки, ако спечели на референдума за отхвърляне на наложените от Брюксел имигрантски квоти. Това пише всекидневникът Nepszabadsag, цитиран от Ройтерс.
Организираният от правителството референдум ще се проведе на 2 октомври.
Изданието пише, че ако повече от половината от 10-милионното население на Унгария гласува, правителството ще получи силна подкрепа, която може да бъде използвана за преговори с Брюксел.
В материала на вестника, който не споменава използваните източници, се подчертава, че страната може да предложи изключване на националните миграционни правила от общоевропейските политики, избягвайки всяка схема за споделено разселване на мигрантите сред страните членки.
От правителството на Унгария коментираха информацията. Те заявиха, че няма промяна в позицията на премиера Виктор Орбан, че няколко фундаментални обстоятелства са променили ситуацията, откакто беше подписан Лисабонският договор, за които Европа не е подготвена – „Брекзит” и мигрантската криза.
„Това би оправдало започването на разговори за договора. Обаче Унгария е твърде малка страна и не е достатъчно влиятелна и силна, за да инициира или приложи нещо подобно", изтъкна говорител на кабинета.
В Лисабонския договор от 2009 година е заложена икономическата и политическата работна рамка на ЕС, открит е отдел с постоянен президент и се увеличи властта на Европейския парламент.
Снимка:webnews.bg
Източник:News.bg

Коментирайте
Подобни новини
Мощно земетресение в района на остров Крит
Мощно земетресение в района на остров Крит
Путин все още не е решил дали да участва в срещата на Г-20 в САЩ
Путин все още не е решил дали да участва в срещата на Г-20 в САЩ
ЕС окончателно одобри заема от 90 млрд. евро за Украйна
ЕС окончателно одобри заема от 90 млрд. евро за Украйна
Тръмп удължи примирието с Иран
Тръмп удължи примирието с Иран



Яндекс.Метрика