Оцеляването и успехът на родното мебелно производство е в износа, заяви в ефира на радио „Добруджа" управителят на GS Malmgren Interiors Галин Господинов. Той подчерта, че търсенето на българска продукция през последните 2-3 години нарасна изключително много. По думите му много от фирмите в Западна Европа и Скандинавския полуостров имат изнесено производство, главно в Азия. То обаче става все по трудно и затова фирмите от Източна Европа стават все по-атрактивни като партньори. Поръчките могат да бъдат изпълнени в по-кратки срокове, реакцията за рекламация също е по-бърза и лесна, обясни Господинов. Добричката фирма работи основно за износ и това носи успех. 95% от продукцията е за износ. Миналата година по отношение на тръбната мебел са произведени 150 хиляди броя столове за партньорите ни в Италия. Тази година се очаква производството да достигне 250 хиляди броя, каза Господинов. Той раздели фирмите в мебелното производство на три категории. Най-малките според него по-скоро извършват услуга, защото работят изцяло по поръчка на клиента, а в същото време не получават нужната за това цена. Средните фирми са тези с по-големи възможности, но обикновено работят с големи търговски вериги. Проблемите при тях са свързани с това, че веригите им поставят много условия, сред които са и доста ниски цени. По тази причина шанс за развитие имат само фирмите, които са се насочили към износа, смята бизнесменът.
Голяма част от българските потребители продължават да търсят възможно най-евтината стока и това не се отнася само до мебелите, коментира още Господинов.
Голяма част от българските потребители продължават да търсят възможно най-евтината стока и това не се отнася само до мебелите, коментира още Господинов.