Начало >Добруджа >Общество

В Добрич стартира подписка БМФ да носи името на деспот Добротица (АУДИО)

28.10.2025 г. 11:06:04 ч.
/
В Добрич стартира подписка БМФ да носи името на деспот Добротица (АУДИО)
Подписка за именуване на Български морски флот на името на деспот Добротица стартира в Добрич. На 25 октомври проф. д.и.н. Георги Атанасов, гл. уредник в отдел „Археология" при Регионален исторически музей – Силистра, представи в пред добричлии Историческата беседа  посветена на "Добруджанското деспотство". Домакин и инициатор на подписката беше адвокат Детелина Симеонова.

В беседата си и за медийна група "Добруджа", проф.Атанасов изтъква, че първият български морски флот е създаден от деспот Добротица на територията на Добруджанското деспотство. То обхваща една голяма за времето си територия между Тутракан-Шумен и Черно море, цяла Северна Добруджа до делтата на река Дунав. Но първоначално черноморската ивица е обособена през 1370 година между Варна и Балчик.

Дипломатът Добротица я разширява и заявява присъствието и на територията на днешна България. „Такива срещи, като тази в Добрич са много важни, защото носят информация , въпреки, че има издадена книга от 500, която е достъпна и в интернет пространството,“ посочва археологът. По думите му темата за Добруджанското деспотство е натоварена политически между Румъния и България. Става въпрос за държавна структура от средата на IV век.

Една от най-големите структури. От българската и румънската историография през двайсетте години се води грандиозна  битка за Добруджанското деспотство, каква държавна структура е, пояснява проф.Атанасов. Това е голяма територия за която се спори какъв е произхода на създателя й. Дали е Балик, Добротица, Тодор, Добри или Тертер.Най-крупната фигура е на Добротица, чието име е славянско. Връзката на Тертер с царската фамилия е показателна и неоспорима. Майката на цар Иван Александър е добруджанска деспотица, казва се Севина и носи куманско име.

„На  Добротица му се налага да създаде черноморскиия флот. Сблъсъка с Генуа го изкарва на морската карта“, разказва ученият. От онова време са останали монетите на Тертер и Добротица, монети с надпис Калиакра. Има намерен и пръстен на Георги-високия, който се намира в НИМ.Това е татарска плячка открита на нос Калиакра, пояснява проф.Атанасов.
Подписката започна в съботната вечер и очаква привърженици в кафене „Диди“ на улица „Сан.Стефано“ в Добрич.

Аудио:


Коментирайте
Подобни новини
Отличия за Вокално студио „Палитра“ от международния конкурс „Abanico“ в София
Отличия за Вокално студио „Палитра“ от международния конкурс „Abanico“ в София
Около 440 лекари работят в област Добрич, но голяма част са в пенсионна възраст
Около 440 лекари работят в област Добрич, но голяма част са в пенсионна възраст
Д-р Валери Веселинов: Здравната система е близо до критична ситуация
Д-р Валери Веселинов: Здравната система е близо до критична ситуация
Велики вторник - ден за смирение и поучение
Велики вторник - ден за смирение и поучение



Яндекс.Метрика