В отношенията ЕС-Турция няма нищо позитивно според Светослав Малинов

25.03.2018 г. 11:18:12 ч.
/ ИА Добруджа
В отношенията ЕС-Турция няма нищо позитивно според Светослав Малинов
В отношенията между Европейския съюз и Турция няма нищо позитивно.Това заяви пред БНР евродепутатът Светослав Малинов във връзка с предстоящата утре среща на лидерите на ЕС и Турция за затопляне на отношенията между двете страни.
"В момента е изключително трудно да се намери европейска столица, която би могла да приюти Ердоган и да разговаря с него. Няма лошо, че това става във Варна, но крайният резултат може да бъде и влошаване на отношенията", коментира Малинов.
Според него срещата във Варна утре всъщност върши много по-голяма услуга на президента на Турция Реджеп Ердоган, отколкото на ЕС. Единственият позитив за България от срещата може да е потвърждаването на ангажимента на ЕС за финансова помощ от нови 3 млрд. евро за бежанците, обясни евродепутатът.
"Още при сключването на това споразумение между ЕС и Турция, беше ясно, че то е изгодно за България и независимо, че тогава имаше крайно недалновидни български политици с опасни изказвания за това споразумение, благодарение на него в момента върху България няма бежански натиск", коментира Малинов и добави, че този въпрос е национален проблем номер 1 за страната ни.
Срещата идва на фона на влошена ситуация в Турция - арестите не спират, осъдените магистрати, журналисти, академични преподаватели. Броят на арестуваните хора продължава да расте. Всичко това доведе до влошаване на отношенията между южната ни съседка и страните членки на ЕС. Малинов припомни и че Европейският парламент замрази преговорите за членство на южната ни съседка в Съюза. По думите му в момента в ЕП не може да се събере мнозинство в подкрепа дори на одобряване на тези отношения по линия на преговорите. "Ситуацията е на много ниско ниво на доверие и много трудно може да се направи някакъв пробив", категоричен е политологът.
Снимка:webnews.bg
Източник:News.bg

Коментирайте
Подобни новини
БАБХ върна 11,6 тона пипер от Северна Македония заради пестицид
БАБХ върна 11,6 тона пипер от Северна Македония заради пестицид
Едва 20% от водачите у нас не посягат към телефона, докато шофират
Едва 20% от водачите у нас не посягат към телефона, докато шофират
ВМС действаха по три сигнала за потенциално опасни обекти по крайбрежието вчера
ВМС действаха по три сигнала за потенциално опасни обекти по крайбрежието вчера
Трима арестувани при акция на ГДБОП срещу лихварски групи в Ботевградско
Трима арестувани при акция на ГДБОП срещу лихварски групи в Ботевградско



Яндекс.Метрика