Все по-мръсен и по-топъл става Еверест

05.06.2019 г. 11:20:37 ч.
/
Все по-мръсен и по-топъл става Еверест
Американски учени установиха, че Еверест и околните върхове са все по-мръсни и топли, а близките ледници се топят толкова бързо, че сигурно изкачването ще стане по-опасно, съобщи Асошиейтед прес.
Проф. Джон Ол от университета на Западен Вашингтон и екипът му седмици изследваха снега на Еверест и околните върхове, както и растенията по хълмовете.
Те установиха, че снегът е замърсен в дълбочина и е изненадващо тъмен, когато бъде обработен и филтриран.
Пробите ще бъдат изследвани допълнително след завръщането на учените в САЩ.
Учените са планирали да изкачат Еверест и съседния връх Лхотце, но заради претоварването по пътя към Еверест са променили плановете си. Достигнали са до последния лагер на 8000 м, където се разделя планината, и са изкачили само Лхотце.
/БТА/
Снимка:dobrudjabg.com
Източник:Dnes.bg

Коментирайте
Подобни новини
Независима комисия на ООН обвини Израел в целенасочени атаки срещу палестински деца
Независима комисия на ООН обвини Израел в целенасочени атаки срещу палестински деца
ЕС на прага на дигиталното евро
ЕС на прага на дигиталното евро
Белгия спира част от влаковете заради очаквани рекордни горещини
Белгия спира част от влаковете заради очаквани рекордни горещини
Британският премиер подаде оставка
Британският премиер подаде оставка



Яндекс.Метрика