Във "Фукушима-1" е открит мощен източник на радиоактивно излъчване

08.04.2016 г. 14:28:57 ч.
/
Във "Фукушима-1" е открит мощен източник на радиоактивно излъчване
На територията на японската АЕЦ "Фукушима-1" е открит мощен източник на радиоактивно излъчване, надхвърлящо 100 пъти допустимата норма. Това съобщи компанията оператор "Токио илектрик пауър" (ТЕПКО), цитирана отинформационните агенции в петък.
Източникът е в зоната на подземен басейн за радиоактивна вода, каквато постоянно се натрупва в големи количества в сутеренните помещения на АЕЦ. Хранилището, построено преди три години, вече не се използва поради многобройни течове, изтъква компанията.
Фирмата оператор е изпомпала почти цялата вода от това и други подобни хранилища, но постоянно е наблюдавала радиоактивната обстановка в зоната. По данни на ТЕПКО, допреди седмица само радиоактивността там е достигала едва 87 бекерела, докато сега е 9300 бекерела.
Компанията оператор не може да определи какво е предизвикало този рязък скок. По нейни данни в хранилищата има наистина малки количества високорадиоактивна вода, но те са надеждно изолирани. Експерти от столичната енергийна компания продължават наблюденията.
Снимка:img.rt.com
Източник:mediana.bg

Коментирайте
Подобни новини
Независима комисия на ООН обвини Израел в целенасочени атаки срещу палестински деца
Независима комисия на ООН обвини Израел в целенасочени атаки срещу палестински деца
ЕС на прага на дигиталното евро
ЕС на прага на дигиталното евро
Белгия спира част от влаковете заради очаквани рекордни горещини
Белгия спира част от влаковете заради очаквани рекордни горещини
Британският премиер подаде оставка
Британският премиер подаде оставка



Яндекс.Метрика