Начало >Добруджа >Регионални

За 46-и път ще броят зимуващите водолюбиви птици у нас

07.01.2022 г. 17:35:21 ч.
/
За 46-и път ще броят зимуващите водолюбиви птици у нас
От 13 до 16 януари 2022 г. Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) организират преброяване на зимуващите водолюбиви птици у нас.Това съобщава сайтът на БДЗП. Над 100 доброволци и членове на БДЗП и участващите партньори обединяват усилията си в повече от 40 екипа. Те ще посетят всички големи водоеми в страната.
В същия период ще бъдат преброени птиците и в почти всички европейски страни и страните от Африка и Близкия Изток. В България ще бъдат обхванати над 200 влажни зони, включващи Дунавското и Черноморското крайбрежие, както и всички големи язовири и рибарници във вътрешността на страната, където зимуват водолюбивите птици. Участниците ще отчетат броя, вида и разпространението на птиците. Резултатите ще ни дадат отговор на въпроса „Повече или по-малко са птиците у нас през тази зима и какви са основните заплахи за тях?”
„Целта на преброяването е да събере точна информация, която да послужи за оценка на промените в състоянието на популациите на наблюдаваните видове птици. Това е показател за промените в средата, която обитават птиците и хората”, коментира Свилен Чешмеджиев, координатор на преброяването от БДЗП. „Тези проучвания са особено важни и актуални в контекста на темата за климатичните промени, която е на дневен ред в момента навсякъде по света и която засяга всеки от нас”, допълни той.
Още през ноември бяха наблюдавани първите струпвания на северни видове, които редовно зимуват в нашата страна, като например големите белочели и червеногуши гъски, звънарките, гмуркачите, нирците и др. Последните дни на миналата година бяха необичайно топли за периода, което от своя страна намали драстично броя на зимуващите гъски.
България е предпочитано място за зимуване на редица водолюбиви птици. Сред тях са и видове, включени в Световния червен списък като ушатия гмурец, червеногушата гъска, малката белочела гъска, тръноопашатата потапница, ледената, кадифената и кафявоглавата потапница и други.
Преброяването на зимуващите водолюбиви птици се провежда в международен мащаб от 1967 г. и е едно от най-масовите събития в областта на природозащитата, включващо близо 15 000 експерти и доброволци. То дава оценка за състоянието на популациите на водолюбивите птици и за състоянието на местата, където те зимуват, много от които са част от екологичната мрежа Натура 2000. Преброяването се извършва в повече от 100 страни и включва около 25 000 влажни зони.
 Партньори в преброяването в България са Изпълнителна агенция по околна среда, Сдружение за дива природа „Балкани”, Българска орнитологична централа, Федерация „Зелени Балкани”, Фонд за дивата флора и фауна, ДПП „Персина“ – гр. Белене, ДПП „Врачански Балкан“ и ДНП „Централен Балкан“. В полевите екипи ще участват и представители на СЛРБ. Министерството на околната среда и водите (МОСВ) също има съществена роля в осъществяването на преброяването, осигурявайки автомобили и експерти от своите регионални звена, които ще извършват и проверки за нарушение на Закона за лова. Язовир Искър и някои от водоемите в Софийско ще бъдат посетени от доброволци на клуб „Скорец“ към Биологическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.
Снимка:bspb.org

Коментирайте
Подобни новини
Новата година първи ще посрещне пазачът на Фара на Шабла Красимир Панайотов
Новата година първи ще посрещне пазачът на Фара на Шабла Красимир Панайотов
 Нова година под открито небе на площад „Бялата лястовица” в Генерал Тошево
Нова година под открито небе на площад „Бялата лястовица” в Генерал Тошево
Ученици представиха християнските традиции в Община Каварна
Ученици представиха християнските традиции в Община Каварна
Пожелания за здраве и берекет от кмета на община Тервел - инж.Симеон Симеонов
Пожелания за здраве и берекет от кмета на община Тервел - инж.Симеон Симеонов



Яндекс.Метрика