Законови безумия отново подлудиха граждани и бизнес

27.04.2018 г. 09:19:07 ч.
/
Законови безумия отново подлудиха граждани и бизнес
Противно на клетвите на управляващите да намалят бюрокрацията за бизнеса и гражданите ситуацията се влошава. Заради законодателни безумия десетки хиляди граждани и фирми имат в момента проблеми с вписвания в Търговския регистър, а други чакат месеци за документи от Агенцията по кадастъра. Агенцията по вписванията (АВ) нареди на служителите си да работят и през уикенда, за да може поне малко да се навакса изоставането с обработването на заявленията за регистрация на фирми, пререгистрация на юридически лица с нестопанска цел, промяна в обстоятелствата или за липса на дейност през предходната година. Към момента има около 11 000 забавени преписки, които АВ се надява да изчисти в следващите няколко седмици.
Проблемът възникна заради промени в Закона за счетоводството, влезли в сила от 1 януари 2018 г. Те задължиха фирмите, които не са осъществили дейност през предходната година, да обявят това обстоятелство със заявления към агенцията. Заедно с тази промяна следваше да бъде приет и образец на заявление за деклариране на липса на дейност, но това не се случи. Затова фирмите бяха принудени да пишат декларации със свободен текст, които системата на АВ обаче не приема автоматично. Затова служителите на АВ трябва да въведат информацията ръчно. Проблем възникна и с изричното изискване декларирането да бъде направено от управител или упълномощен адвокат, тъй като мнозина са били в чужбина или в болници.
В периода 1 януари - 31 март 2018 г. в АВ са подадени над 200 000 заявления от дружества, които не са упражнявали дейност през изминалата година. "Вследствие на това се стига до генериране на забава в регистъра и невъзможност да се обработят подадените заявления в законовите срокове", твърдят от АВ. 
От кореспонденция с финансовото министерство, свързана с приемането на поправките в ДОПК и Закона за счетоводството, е видно, че АВ е изразила сериозни забележки към задължението на фирмите без дейност специално да декларират това обстоятелство. АВ предлага това да става чрез годишния финансов отчет, който задължително се подава до 30.06. всяка година. Идеята обаче не се приема.
Снимка:www.dnevnik.bg
Източник:Segabg.com

Коментирайте
Подобни новини
Scope Ratings повиши дългосрочния кредитен рейтинг на България
Scope Ratings повиши дългосрочния кредитен рейтинг на България
КНСБ: От няколко тримесечия в България имаме най-високи цени на млечните изделия в ЕС
КНСБ: От няколко тримесечия в България имаме най-високи цени на млечните изделия в ЕС
Съдът реши: Благомир Коцев остава в ареста с най-тежката мярка
Съдът реши: Благомир Коцев остава в ареста с най-тежката мярка
Президентът: Турция е готова да предложи по-добри условия за "Боташ", трябва политическа воля у нас
Президентът: Турция е готова да предложи по-добри условия за "Боташ", трябва политическа воля у нас



Яндекс.Метрика