Заради смъртността по пътищата: ЕС погва и пешеходците

16.10.2017 г. 16:40:04 ч.
/
Заради смъртността по пътищата: ЕС погва и пешеходците
Ръководството на ЕС поиска от държавите в организацията да вземат мерки за намаляване на смъртността сред пешеходците. В случая обаче те не са насочени срещу шофьорите, а срещу хората, пресичащи неправилно и създаващи опасност от инциденти.
Статистиката показва, че европейските пътища си остават най-безопасните в света – през 2016 г. на 1 милион жители са ставали по 50 пътно-транспортни произшествия. Държавите с най-ниска смъртност са Швеция (27 човека на милион). Следват Великобритания (28) и Холандия (33). На обратния полюс са България (99), Румъния (97) и Латвия (80). Сред загиналите 21% са пешеходци, 8% - велосипедисти, 17% - мотоциклетисти и 46% - шофьори.
Тези данни тревожат ръководството на ЕС и то настоявата местните правителства да започнат работа именно сред пешеходците. Комисията дава някои препоръки, които трябва да се спазват именно от хората, движещи се край пътя. Основната, разбира се, е да се пресича там, където има обозначено място за това, тоест пешеходна пътека.
Друго изискване към пешеходците е преди пресичане, също добре известно – те трябва да погледнат внимателно и в двете посоки, за да преценят дали има възможност за безопасно пресичане на пътя. В момента много хора тръгват без да гледат и разчитат, че превозното средство ще се погрижи за тяхната безопасност.
Отчита се и още един проблем – част от пешеходците спират по една или друга причина на платното, което също създава предпоставки за инцидент. Опасност също така представляват и шествията или по-големи групи, тъй като част от хората не се движат по тротоарите или пък излизат внезапно на пътя.
Снимка:www.uab.org
Източник:Dnes.bg

Коментирайте
Подобни новини
Путин поискал от бизнесмени да направят дарения за бюджета
Путин поискал от бизнесмени да направят дарения за бюджета
Зеленски призова европейските държави да конфискуват руския петрол
Зеленски призова европейските държави да конфискуват руския петрол
Цените на петрола нараснаха, надеждите за мирно споразумение в Иран намаляха
Цените на петрола нараснаха, надеждите за мирно споразумение в Иран намаляха
Турски танкер с 1 млн. барела руски петрол е ударен от дрон в Черно море
Турски танкер с 1 млн. барела руски петрол е ударен от дрон в Черно море



Яндекс.Метрика