Начало >Добруджа >Общество

Затворени и през февруари ресторанти ще доведат до голяма безработица

18.01.2021 г. 16:11:39 ч.
/
Затворени и през февруари ресторанти ще доведат до голяма безработица
Положението на заведенията и по-конкретно на ресторантите в област Добрич не е добро, подобно на обектите в цялата страна. По-голямата част от персонала е освободен. Друга част от хората са обезщетени по мерките за подпомагане в условията на Ковид-19. Около 60% от заведенията работят с доставки на храна до домовете. Всички сме в очакване да можем да отворим в средата месец февруари и поне за 8-ми март и Първа пролет да се реализират някакви куверти. Това каза за медийна група „Добруджа“ Димитър Димитров – председател на Браншовата асоциация на хотелиерите и ресторантьорите – регион Североизточна България.
Традиционно за нашия район месеците януари и февруари са слаби за туризъм, но се надяваме постепенно за заработим, дори това да е при ограничителни мерки и при 50% или 70% заетост на местата, добави той.  
Не може да се каже точен процент на безработните в бранша, тъй като част от заетите са в традиционния за периода отпуск, други са подпомагани по различни мерки. Но ако и през февруари останем затворени, в края на месеца ще се стигне до една голяма безработица, смята Димитров.
Хотелиерите са по-пощадени от мерките, тъй като обектите им са отворени. Към момента има резервации за периода около 8 март в хотелите в Балчик и Кранево, каза още председателят на Браншовата асоциация на хотелиерите и ресторантьорите – регион Североизточна България.
Сега няма интерес към къщите за гости в областта и повечето са затворени. В този тип места за настаняване, заради възможността за  изолация и семейни събирания в ограничен състав, е имало 100% заетост за коледните и новогодишните празници.  
По информация на колегите - и хотелиери и ресторантьори, голяма част от персонала им вече се е срещал с инфекцията през изминалата почти една година на пандемия и високата заболеваемост от Ковид-19 в страната, каза още Димитров.

Коментирайте
Подобни новини
Времето в неделя
Времето в неделя
„ Възраждане“ иска оставката на кмета
„ Възраждане“ иска оставката на кмета
Безплатен транспорт за домакинството  на “Добруджа” във Варна
Безплатен транспорт за домакинството на “Добруджа” във Варна
„Пътна полиция” стартира специализирани операции по пътищата
„Пътна полиция” стартира специализирани операции по пътищата



Яндекс.Метрика