"Ето, Симеон пристига"

17.06.2018 г. 11:19:59 ч.
/
"Ето, Симеон пристига"
На днешния ден преди 17 години България направи рязък завой в историческото си развитие. На парламентарни избори на 17 юни 2001 г. партията НДСВ спечели 1 952 513 гласа, които й осигуриха 120 депутатски мандата. Тази партия бе създадена няколко месеца по-рано от завърналия се в България бивш цар Симеон II, наричащ се вече Симеон Сакскобургготски.

Историята за царя, спечелил парламентарни избори в страната си, която вече е република, обиколи целия свят и България бе във водещите новини дълго време. Самият Симеон стана министър-председател. И до днес хора от неговия тогавашен атнураж твърдят, че влизането ни в НАТО през 2004 г. и в ЕС през 2007 г. е негова заслуга. Със сигурност факта, че Симеон бе премиер по това време имаше своето значение. Той е добре познат в цяла Европа, при това в най-висшите й политически среди, тъй като има зад гърба си близо 1000 години царско родословие. Ако се вярва на тогавашните политически клюки дори президентът на САЩ Джордж Буш му е давал път по международни форуми, заслепен от неговото царско достойнство. А в Камарата на лордовете във Великобритания го посрещаха на крака, защото "в сравнение с него те са селяци" по сполучливия израз на тогавашен български депутат от опозицията.

Симеон със сигурност има заслуга за формалното влизане на България в ЕС. От друга страна обаче фактът, че и до ден-днешен България не е пълноправен член на съюза, тъй като над нейната съдебна система тегне мониторинг, също до голяма степен е на сметката на НДСВ. Достатъчно е само да си припомним, че днешният премиер Бойко Борисов и днешният силен човек Делян Пеевски започнаха своите полтически кариери именно от НДСВ.

По време на правителството на Иван Костов, България следваше твърд курс към реформи и бе по-напред в това отношение от съседна Румъния. От правителството на НДСВ насам, последвано от това на тройната коалиция и ГЕРБ реформите забуксуваха и така и не бяха довършени, особени съдебната.

Няма как да не стане дума и за едно друго сравнение. По времето на Костов България изгони руски дипломати заради шпионски скандал. А по време на правителството на НДСВ бе рестартирана АЕЦ "Белене". Фактът, че настоящото правителство, начело с Борисов отказа да изгони руски дипломати и подкрепя АЕЦ "Белене" може би не трябва да е чак толкова голяма изненада, предвид близката ни история и политическия генезис на ГЕРБ.
Източник:ClubZ

Коментирайте
Подобни новини
bTV и Мария Цънцарова се разделят
bTV и Мария Цънцарова се разделят
Снегът идва за празниците
Снегът идва за празниците
КС образува дело по жалбата на "Възраждане" за отхвърления референдум на Радев за еврото
КС образува дело по жалбата на "Възраждане" за отхвърления референдум на Радев за еврото
Радев припомни: "Движение Трети март" няма общо с мен
Радев припомни: "Движение Трети март" няма общо с мен



Яндекс.Метрика