Плантация с маточина на 130 декара отглежда фирма „Златна земя”. Ние сме най-големият производител в региона на ароматната билка , разказва Димитър Димитров.Освен край Рилци, ниви с маточина са засети и край Оброчище, общо 200 дка. Собственик на фирмата приела предизвикателството да гледа маточина е младият инженер Златко Мирчев. Това е най-трудната билка, без човешка ръка не расте, признава Димитър Димитров, който се занимава с производството. Най-добре е да се засее на есен и да черпи влага от почвата. Засята през пролетта, билката погива от сушата. 30% от разсада е погубен, посочва Димитров. Принудили се да изградят система от вегетативно напояване.Дъждуването е най-добрият метод за израстване на маточината.Иска си и торене и плевене каквото в жегата извършват десетина души. За пазара Димитров е категоричен че ще е зад граница. На есен в Америка ще търсят начини да продадат зелените растения, защото на българския пазар гледат да ги излъжат с цената. А те затова се хванали с отглеждането за добрата цена и предизвикателството с растението. Тази година маточината бе обявена за билка на годината. Поне 15 са ползите и начини за употреба на маточина. При нерви и невроза. При депресия. Против безсъние. За отслабване. При шум в ушите. При хашимото и хипертиреоидизъм (за щитовидна жлеза). При епилепсия. При целулит. При главоболие и мигрена. При високо кръвно. При херпес на устата и генитален херпес. При гастрит. При възпалени венци, пародонтоза и лош дъх. При гадене и за апетит. Още от дълбока древност тя е лек, използван от древногръцките лечители за изцеление от всякакви смущения в дейността на нервната система и бактериални инфекции от най-различен произход.
Към днешна дата са известни следните й въздействия върху организма – антибактериално, антиоксидантно, потогонно, болкоуспокояващо и антиспазмолитично.
Репортаж на Севдалина Сарандева и Стефан Калев
Към днешна дата са известни следните й въздействия върху организма – антибактериално, антиоксидантно, потогонно, болкоуспокояващо и антиспазмолитично.
Репортаж на Севдалина Сарандева и Стефан Калев
Снимка:static.framar.bg