10 ноември - началото на демократичните промени

10.11.2014 г. 09:28:00 ч.
/ ИА Добруджа
10 ноември - началото на демократичните промени
Четвърт век от началото на българския преход.
На 10 ноември 1989 г. на пленум на Централния комитет на БКП бе освободен от поста генерален секретар на партията Тодор Живков, който управлява еднолично в продължение на 33 години.
25 години по-късно: Разделени сме за комунизма, мразим прехода
Десетоноемврийският пленум е определян като преврат или като „конституционна смяна“ на държавното ръководство, а заедно с последвалите събития е наричан и „тихата революция“. Кулминацията на събитията настъпва в периода 4-10 ноември 1989 г. 
Първият символичен акт е извършен на тържествено събрание по случай годишнината на Октомврийската революция в зала "Георги Кирков" в Партийния дом. Тогава посланикът на СССР в България Шарапов за първи път не спомена в своя доклад името на главата на държавата, в която е акредитиран.
Промените в бившия комунистически блок започнаха с идването на власт в Съветския съюз на Михаил Горбачов, който започва процес на перестройка.
Ден преди свалянето на Живков в Германия бе съборена Берлинската стена. 
На 10 ноември 1989 г. на заседание на Политбюро Тодор Живков е принуден да подаде оставка, след като това предложение е подкрепено и от близките му съратници Йордан Йотов, Добри Джуров, Димитър Станишев, както и от Станко Тодоров, Гриша Филипов и Георги Атанасов. Искането за оставка е организирано от члена на Политбюро Петър Младенов и кандидат-члена Андрей Луканов.
Някои от членовете на ЦК като Милко Балев и Димитър Стоянов не са информирани. Новината се разпростира и извън заседанието. На пленума членовете на Централния комитет приемат оставката на Живков, без да му дадат възможност за заключителни думи, и утвърждават Петър Младенов за негов наследник като генерален секретар на БКП. 
Пленумът предлага на Народното събрание да освободи Живков и от поста председател на Държавния съвет на Народна република България.
На 17 ноември, при първото заседание на Народното събрание след пленума, предавано пряко по телевизията, Петър Младенов е избран за председател на Държавния съвет. Парламентът премахва от Наказателния кодекс текстовете, криминализиращи критиката към правителството. 
БКП се отказва от еднопартийния модел на управление месец по-късно - на 11-13 декември Централният комитет взема решения за курс към парламентарна демокрация и предлага отмяна на член 1 от Конституцията, регламентиращ монопола на партията върху властта.
Народното събрание гласува отмяната едва на 15 януари 1990 г. През месец юни 1990 г. в България се провеждат и първите многопартийни парламентарни избори в България след 45 години тоталитарна система.

Източник:Dnes.bg

Коментирайте
Подобни новини
Декларация на КНСБ до служебния премиер описва предпоставките за сериозна енергийна криза у нас
Декларация на КНСБ до служебния премиер описва предпоставките за сериозна енергийна криза у нас
Борисов: Ако аз съм премиер, можем да успеем за еврозоната през март
Борисов: Ако аз съм премиер, можем да успеем за еврозоната през март
Главчев иска решение по казуса с парите на щангистите
Главчев иска решение по казуса с парите на щангистите
Симеон Дянков: Поне с две години се отдалечаваме от Еврозоната
Симеон Дянков: Поне с две години се отдалечаваме от Еврозоната



Яндекс.Метрика