Начало >Добруджа >Общество

61 вина участват тази година в общинския конкурс за Трифон Зарезан (ВИДЕО)

07.02.2024 г. 14:31:37 ч.
/
61 вина участват тази година в общинския конкурс за Трифон Зарезан (ВИДЕО)
61 проби вино се състезават тази година в традиционния конкурс на Община град Добрич за най-добро домашно вино по случай Трифон Зарезан. В конкурса участват производители от град Добрич, само със собствени вина реколта 2023 г. По традиция конкурсът е в три категории. Най-голяма е конкуренцията при белите вина – 24 проби, следва червеното вино с 22, а при розето участниците са 15.

Днес в пицария „Уно” журито оцени вината, участващи в конкурса. И в трите категории на база получените оценки се определят І, ІІ и ІІІ място. Победителите ще бъдат официално обявени на 14 февруари, когато ще им бъдат връчени грамоти и предметни награди.

Председател на журито тази година е Руско Колев. Той е дългогодишен производител на вино, отличаван многократно на конкурси в страната. В последните години беше член на журито в Добрич, а от тази година е негов председател.

Журито тази година е четиричленно. Останалите членове са Ангел Димитров, Владимир Вълков и австриецът Петер Ирганг.

И четиримата са част от Клуб на сомелиерите в Добрич. В него понастоящем има 9 членове. От 10 години те всеки месец провеждат тематична сбирка, на която дегустират вина от определен сорт или регион на света.

В конкурса на Община Добрич има много добри попадения, заяви Руско Колев. Той обясни, че журито оценява вината по утвърдена световна методика. Тя включва 14 показатели за качеството на виното с различна тежест, като максималната оценка от всички е 100 точки.

„Виното се прави трудно. То иска грижи, иска внимание, иска и познаване на технологиите. Много хора очакват виното им да стане добро, но без познаване на дрождите и активаторите на пример, това няма как да се случи”, заяви председателят на журито.

Репортаж на Димитър Узунов и Стефан Калев

Виж видеото


Коментирайте
Подобни новини
Честваме паметта на равноапостолния княз свети Борис-Михаил
Честваме паметта на равноапостолния княз свети Борис-Михаил
Прогноза за времето в събота, 2 май
Прогноза за времето в събота, 2 май
Ученик от Ветеринарната гимназия впечатли журито на престижния конкурс „Науката на живо“ (СНИМКИ)
Ученик от Ветеринарната гимназия впечатли журито на престижния конкурс „Науката на живо“ (СНИМКИ)
Мотоклубовете са в протестна готовност заради поскъпването на "Гражданска отговорност"
Мотоклубовете са в протестна готовност заради поскъпването на "Гражданска отговорност"



Яндекс.Метрика