Aрхитектите на парка: Възстановихме вида му от едно време

03.10.2014 г. 11:18:00 ч.
/ ИА Добруджа
 Aрхитектите на парка: Възстановихме вида му от едно време
Архитектите Красимир Пампоров, Светослава Коларова, Весела Петкова и ландшафтният специалист Димитрина Берберова - това са хората, които измислиха идейния проект за реконструкция на градски парк "Св. Георги" в Добрич, явиха се на конкурс, спечелиха го и заедно с изпълнителите на строителните дейности превърнаха своите пространствени виждания в един от най-красивите и модерни паркове в България.
Консорциумът „Архитекти за Добрич"
Арх. Красимир Пампоров: Този консорциум е по-скоро формално сдружение на трима колеги и приятели, които така или иначе работим понякога, но когато чухме за този конкурс, решихме, че това не е работа за сам човек или една фирма и се събрахме да работим заедно, за да можем да участваме в конкурса и съответно го спечелихме.
Арх. Светослава Коларова: Много ни помогна това, че сме добричлии
Не сме имали първоначално никакви идеи относно визията на парка. Анализирахме нещата, даже може да се каже, че започнахме с един много сериозен анализ на парка и на неговите положителни страни и на слабостите, които можем да отчетем, като хора, които ползват този парк. Много ни помогна това, че ние сме жители на Добрич, които постоянно са посещавали парка и можехме да правим анализи от гледна точка именно на ползватели. Това със сигурност много ни помогна. „Брейнсторма" (мозъчна атака – широко разпространена техника за стимулиране на креативност, когато се работи в екип), който ни се наложи да направим заради кратките срокове , един по един излязоха проблемите, както и решенията. Но стъпка по стъпка вървяхме напред, като уникалността на парка подсказа много от бъдещите решения.
Арх. Весела Петкова: Успяхме да възстановим парка във вида, в който е бил навремето
Ние направихме едно съвместно проучване с музея на Добрич за развитието на градския парк в продължение на тези 135 години. Това много ни помогна като информация, за да можем да навлезем по-дълбоко в тази задача. Проучихме мисленето на колегите по време на създаването на парка и по тази причина нашият проект имаше за цел максимално да възстанови парка във вида, в който е бил навремето. Положителното в този случай е, че успяхме да възстановим езерата в цялата им площ, което бе едно сериозно усилие, както в проекта, така и в изпълнението. В следващия етап възстановяваме други елементи на парка, които са също предвидени и основите им са дадени от първоначалния проект. Слагаме някои допълнителни, модерни елементи, които реално помагат за вече съвременното функциониране, като едни декове около езерата за усамотяване на хората, наблюдателната кула на второ езеро, което наричаме „птиче езеро", скейт-парка в новата част, която е много важна за града, защото освен за децата и тийнейджърите е събирателен център за провеждане на различни мероприятия. В близост до него е предвидена рок-сцена, което също е ново и различно от първоначалния проект, а това, което е отрицателно, е изсичането, но тук става дума за санитарна сеч, на доста растителност, обаче вече са в ход новите залесявания, процес, който е доста продължителен във времето, затова хората трябва да имат търпение за развитието на зелената част, която сега не може да се усети.
Арх. Пампоров: Ледената пързалка е възможна, но само безвъзмездно
Знаем, че хората са нетърпеливи за градска ледена пързалка, но там нещата са малко по-особени. Програмата, по която е направен проектът не позволява извършването на печеливши дейности. По тази причина вариантите са два- или оставяме малко вода, не повече от 2 см, която да замръзне естествено и пързалката да де ползва безвъзмездно или се намира спонсор, който да поеме разходите, но безвъзмездно в рамките на 5 години, колкото трае мониторингът на проекта и след този срок може да се сложи такса.
Кой какво харесва най-много в парка
Арх. Коларова: Не мога да посоча едно единствено място, но със сигурност скейт-зоната е най-атрактивната, най-мащабна част, най-отличителната за целия парк, за когото гражданите на Добрич разбраха, надявам се, че е най-големият и единствен по рода си в България. Но и останалите паркови елементи- алеи, черги, мостчета, островчето имат своето очарование. Затова аз нямам любимо място, а за мен е удоволствие, че разширихме алейната мрежа дотолкова, че колоездачите свободно да се движат из парка. Това до сега бе недостатък. На мен всичко ми харесва.
Арх. Петкова: И на мен всичко ми харесва като наше дело, но наистина зоната за младежите, която се оформи с рок-площада и скейт-парка, там най-динамично се случват нещата и най-радват окото, защото там непрекъснато има голямо стълпотворение на млади хора и парка, който в тази част бе най-изоставен и в най-лошо състояние, изведнъж оживя и много се надявам, че и втората част на парка ще се осъществи, защото следващата зона е един арт-площад, който свързва естествено тези две части и където ще имат възможност да се изявяват млади творци.
Скейт зоната и алеята на влюбените с моста на влюбените, където вече могат да бъдат видени и катинарите на влюбените е любимото място на арх. Пампоров. Той изказва в заключение надеждата на своите колеги още в края на тази година да продължи работата по парка. Нещата зависят изцяло от общината и може би от правителството, дали ще осигурят още 5 милиона лв. проектът е готов, следва само да се актуализира малко, защото е от преди три години.
Арх. Коларова: Всяко обществено значимо начинание да започва с конкурс
В заключение арх. Коларова изказа благодарност за начина, по който e била проведена цялата процедура и най-вече за това, че са имали възможност да участват в конкурс. Тя изказа благодарности и за подкрепата на гражданите, които от самото начало дадоха гласа си за добричкия идеен проект. За нас като творци е много важно всяко едно такова обществено значимо начинание да започва по този начин, с най-конкурентната форма, каквато е конкурсът.

Коментирайте
Подобни новини
Татяна Гичева, ЕВРОПА ДИРЕКТНО: Ще продължим да насърчаваме активното участие на гражданите в процесите на ЕС
Татяна Гичева, ЕВРОПА ДИРЕКТНО: Ще продължим да насърчаваме активното участие на гражданите в процесите на ЕС
Журналист от Балчик събра в книги своите български и английски интервюта
Журналист от Балчик събра в книги своите български и английски интервюта
Маестра Константина Петкова: Вида Димитрова ми казваше: „Ти, си звука на града!“
Маестра Константина Петкова: Вида Димитрова ми казваше: „Ти, си звука на града!“
Художникът Тодор Балев: Главният счетоводител на ТКЗС-то откри таланта ми
Художникът Тодор Балев: Главният счетоводител на ТКЗС-то откри таланта ми



Яндекс.Метрика