Борисов: Миграцията може да потопи Балканите

22.12.2018 г. 15:26:54 ч.
/
Борисов: Миграцията може да потопи Балканите
Премиерът на България Бойко Борисов посочи на пресконференцията след края на четиристранната среща между Сърбия, Румъния, Гърция и България в Белград, че ако нещо може да потопи Балканите, то това е миграцията. Министър-председателят подчерта също, че България прави много за интеграцията на Западните Балкани в Европейския съюз и НАТО и Сърбия отчита този факт. Борисов отбеляза, че е очаквал повече по този въпрос от австрийското председателство на Съвета на Европейския съюз, но изрази надежда Румъния да продължи усилията в тази посока.
Гръцкият премиер Алексис Ципрас заяви от своя страна, че българското председателство е дало възможност за връщане на темата за Западните Балкани в ЕС и изрази надежда, че Румъния ще продължи да се занимава с нея. Той подчерта също, че срещите на четиристранния формат доказват, че Балканите не са второстепенен регион и могат да допринесат за дневния ред. Румънският премиер Виорика Дънчила заяви, че Букурещ иска по-добра свързаност и създаване на Балкански регионален икономически форум. Тя посочи още, че е обсъдила с българския премиер възможностите за развиване на инфраструктурата в региона, както и проекти в туризма. Дънчила заяви също, че са обсъдени приоритетите на румънското председателство на Съвета на Европейския съюз и че е направила обобщение на дневния му ред, който е бил подкрепен от четирите държави. Букурещ подкрепя пътя на Сърбия към Европейския съюз и че по този повод е поканила сръбския президент Александър Вучич в Румъния. 
Сръбският президент Александър Вучич от своя страна съобщи, че е обсъдена ситуацията около газовите доставки на Балканите. По неговите думи, за разлика от останалите страни в региона, пред Сърбия стоят предизвикателства за доставките на енергоносители. Вучич посочи, че следващата среща на четиристранни формат ще е в Румъния и предупреди, че страните трябва да започнат още от идната година подготовката си и изграждането на стадиони за евентуалното общо домакинство на Свеотовното първенство през 2030 г, за което Сърбия е напълно готова. 
Министърът на младежта и спорта Красен Кралев и президентът на Българската федерация по футбол Борислав Михайлов проведоха работна среща с министрите на спорта и представителите на футболните федерации на Сърбия, Румъния и Гърция. Разговорът се проведе в рамките на срещата на високо равнище между четирите страни в Белград.Министрите на България, Сърбия, Румъния - Красен Кралев, Ваня Удовичич, Богдан Константин Матей, както и зам.-министърът на спорта на Гърция Георгос Василиадис препотвърдиха готовността на четирите страни за съвместна кандидатура за домакинство на Световното първенство по футбол през 2030 г.
Четирите страни ще кандидатстват за домакин на европейското през 2028 г., световното през 2030 г. и европейското през 2032 г. Днес ще бъде създадена и работна комисия за подготовката на кандидатурата с 16 души – по четирима представители от всяка държава.
Те подчертаха, че проектът за обща кандидатура дава силен политически знак от страна на Балканите към останалия свят.
“Готови сме да защитаваме като екип политическите и икономическите интереси на Балканите”, заяви Красен Кралев.
Представителите на футболните асоциации бяха категорични, че изграждането на спортна инфраструктура е важна за всяка от страните. Борислав Михайлов изрази увереност, че кандидатурата на България, Сърбия, Румъния и Гърция е достатъчно силна и имаме шанс за успех.
Четирите страни се договориха да кандидатстват заедно за Европейското първенство по футбол през 2028 г и през 2032 г. Създава се Комисия за подготовка на общата кандидатурата на четирите страни за Мондиал 2030, в която ще участват по четири души от всяка държава – по две политически лица и по двама представители на футболните съюзи.По време на срещата бе решено още, че Гърция официално се присъединява към съвместното домакинство на България, Сърбия и Румъния на Европейското първенство по волейбол за жени през 2021 г.
Четиристранна среща на високо равнище между България, Сърбия, Гърция и Румъния е втората среща на така наречената варненска четворка. Първата беше в България през ноември.
Основните теми са енергетика, инфраструктура, интеграция на страните от региона. Обсъжда се и политиката в региона, създаването на косовска армия, въведените от Прищина мита за стоки от Сърбия и Босна.
Снощи премиерът имаше работна вечеря с Александър Вучич и гръцкия премиер Алексис Ципрас.
Снимка:m.netinfo.bg
Източник:Vesti.bg

Коментирайте
Подобни новини
София и Скопие със съгласие по технически параметри на железопътния Коридор 8
София и Скопие със съгласие по технически параметри на железопътния Коридор 8
МВР обеща обобщен доклад за нарушенията по изборите
МВР обеща обобщен доклад за нарушенията по изборите
Борисов: ГЕРБ ще положи всички усилия за редовно правителство с пълен мандат
Борисов: ГЕРБ ще положи всички усилия за редовно правителство с пълен мандат
Отново без кандидатури за председател на ВАС
Отново без кандидатури за председател на ВАС



Яндекс.Метрика