Начало >Добруджа >Култура

Български камерен оркестър – Добрич с концерт на 24 октомври

13.10.2023 г. 09:16:40 ч.
/
Български камерен оркестър – Добрич с концерт на 24 октомври
Български камерен оркестър – Добрич ще изнесе концерт на 24 октомври, вторник от 18.30 ч., в Огледална зала „Нели Божкова“.

Музикалната програма включва произведения от:
Василий Калинников /1866-1901/ - композитор от Руската империя. Творчеството му се състои от две симфонии, няколко допълнителни оркестрови произведения и множество песни, всички от които пропити с характеристиките на народната песен. Симфониите му са често изпълнявани в началото на 20 век. В концерта ще прозвучат неговите Серенада за струнен оркестър и Chanson triste / Тъжна песен.

От непознатия за широката публика естонски съвременен композитор Арво Пярт или Перт /роден 1935 г./ ще чуем „Братя“. Първата му вокална композиция е кантатата „Нашата градина“ за детски хор и оркестър от 1959 г. След военна служба Пярт постъпва в Консерваторията в Талин, където учи композиция при Хайно Елер и завършва обучението си през 1963 г. От 1957 до 1967 г. той работи като продуцент за Естонското национално радио. През 1962 г. музикантът е упрекван заради използването на сериална техника в своята композиция „Некролог“, която е първата 12-тонова творба, създадена в Естония. Но девет месеца по-късно той печели Всесъюзния конкурс по композиция сред 1200 произведения. Неговата духовна творба „Credo“ от 1968 г. е повратна точка в кариерата му. Той преминава през творческа криза, след която се отказва от някои техники и изразни средства. Заради авангардния дух на ранните си творби и религиозният аспект на неговата музика през 70-те, Пярт е критикуван постоянно от официалната съветска власт и музикалните институции. През 1980 г. той и семейството му са принудени да напуснат СССР. Преместват се първо във Виена, а след това в Берлин, където остават почти 30 години. Творчеството на Пярт е богато и многостранно. То включва множество мащабни композиции за хор и оркестър, четири симфонии, произведения за солисти и оркестър, както и множество хорови пиеси и камерна музика. Сред най-известните му и изпълнявани творби са „Кантус в Памет на Бенджамин Бритън“, „Табула раза“, „Фратрес“ І,ІІ и ІІІ, „Огледало в огледалото“, „Магнификат“, „Те Деум“, „Стабат Матер“, „Блаженства“, „Ламентате“, „Плачът на Адам” и др.

Третият автор е Ян Сибелиус /1865 – 1957/. Той е познат с представата за необикновено красива музика, изпълнена с образни внушения, със специфичната атмосфера на северната скандинавска природа. Основоположник на финландската композиторска школа, той е първият творец, който свързва органично епичните предания и традициите на националната финска музика с достиженията на европейската култура от епохата на късния романтизъм. Автор с широко амплоа, Сибелиус оставя мащабно творчество в почти всички жанрове – симфонии, симфонични поеми и сюити, камерни творби, хорови и солови песни, музика към драматични спектакли по пиеси на Шекспир, Метерлинк, Стриндберг, както и масонска музика. В световния концертен репертоар особено популярни са неговите оркестрови опуси – седемте симфонии, цигулковият концерт, оркестровите „Финландия”, „Карелия”, „Тъжен валс”, „Лебедът от Туонела” и др. Маестро Чифчиян е подбрал за добричката публика Романс в До мажор.

Последният автор за вечерта е Роберт Фукс (1847–1927) - австрийски композитор и музикален педагог от втората половина на ХІХ-ти век, дългогодишен професор по музикална теория във Виенската консерватория, който обучава редица забележителни композитори от своето време. Роден в Австрия, Фукс учи във Виенската консерватория при Феликс Ото Десоф и Йозеф Хелмесбергер. По-късно започва преподавателска работа там и е назначен за професор по музикална теория. Сред учениците му в академията са видни музиканти като Джордже Енеску, Ерих Корнголд, Густав Малер, Ян Сибелиус, Хуго Волф и Александър Цемлински. Композиционното творчество на Фукс съдържа произведения от почти всички жанрове: две опери („Кралска невеста“, 1889 г. и „Дяволската камбана“, 1893 г.), три симфонии, пет оркестрови серенади, четири струнни квартета, концерт за пиано, сонати и мн. др. От всички тях най-известни са неговите серенади, заради които той получава прозвището „Серенаден Фукс“. Йоханес Брамс се изказва особено хвалебствено за музиката на композитора. „Той е прекрасен музикант, всичко е толкова фино и толкова умело, толкова очарователно измислено, че човек винаги остава доволен.“ Диригентите Артур Никиш, Феликс Вайнгартнер и Ханс Рихтер често изпълняват негови оркестрови творби. Все пак за най-голямо постижение на твореца е считана неговата камерна музика.
В концерта на 24 октомври ще прозвучи Серенада № 1, оп. 9 – една от най-красивите му камерни творби.
Заповядайте ! Програма:
Василий Калинников /1866-1901/ - Серенада за струнен оркестър;
- Chanson triste / Тъжна песен
Арво Пярт /р. 1935/- Братя
Ян Сибелиус /1865 – 1957/- Романс в До мажор
Роберт Фукс /1847 – 1927/ - Серенада № 1, оп. 9
 
Билети на касата на Концертна зала „Добрич“.
Работно време: понеделник – четвъртък от 10.00 до 18.00 ч. тел. 0899560602

Цена 5 лв. За пенсионери и учащи – 2 лв.

Коментирайте
Подобни новини
Големият пианист Людмил Ангелов представя вълнуваща програма в Добрич (ВИДЕО)
Големият пианист Людмил Ангелов представя вълнуваща програма в Добрич (ВИДЕО)
"Принцът в зелено"- жив и любопитен разказ за Анастас Петров
"Принцът в зелено"- жив и любопитен разказ за Анастас Петров
„Съкровището“ ще представят малките театрали на Таня Христова (ВИДЕО)
„Съкровището“ ще представят малките театрали на Таня Христова (ВИДЕО)
Блестящо приключиха конкурсните участия за годината на децата от Арт център "Палитра" в Добрич
Блестящо приключиха конкурсните участия за годината на децата от Арт център "Палитра" в Добрич



Яндекс.Метрика