Начало >Добруджа >Общество

Деинституционализацията на грижата за децата е необратим процес в област Добрич

12.03.2016 г. 13:39:45 ч.
/
Деинституционализацията на грижата за децата е необратим процес в област Добрич
На работна среща днес, 12 март 2016 г., председателствана от Областния управител Детелина Николова и с участието на институции и организации, бе представена Финалната оценка на ефективността и въздействието на Областната стратегия за развитие на социалните услуги в област Добрич /2011 - 2015 г./. При откриването на срещата, Детелина Николова апелира към присъстващите за предприемане на бързи и синхронизирани действия, с оглед на заложените срокове до края на месец март, новата Областна стратегия за следващия 5 годишен период, да бъде приета. Финалната оценка на ефективността и въздействието на Социалната стратегия /2011-2015/, бе възложена от Областния управител през месец януари т.г., и изготвена от Фондация Лумос, клон България. Препоръките са използвани при изготвяне на Областен анализ на ситуацията и оценка на потребностите в областта, необходим при планирането за периода 2016-2020 година.
         "Деинституционализацията на грижата за децата, заложена в Националната стратегия „Визия за деинституционализация на децата в Република България", е необратим процес в област Добрич", този основен извод, е направен в доклада на Лумос, който представи регионалният координатор Снежана Ванкова. Тя обърна внимание, че в отчетния период е планирано закриването само на една институция за деца и намаляване на капацитета на други две, а в края на 2015 г. са закрити три от четири институции, и допълни, че закриването на домове, е станало по един добър за децата начин. Съществено е нарастването на социални услуги в общността за деца, чието увеличение достига 94% от общия брой на услугите за тях. Нарастване се отчита и при услугите в общността за хора с увреждания и стари хора, като то достига 87%, в това число услуги държавно делегирана дейност, местнa дейност и частно финансирани. Обърнато бе внимание, че услугите в общността вече имат съществен приоритет пред услугите в специализирани заведения. Снежана Ванкова каза още, че мониторингът трябва да бъде непрекъснат процес и да се извършва качествено.
         Анализ на ситуацията и оценка на потребностите в областта, необходими при планирането за периода 2016-2020 г., бе представен от заместник областния управител Ивайло Манушев. В документа, е направен изводът, че приемната грижа в областта продължава да се развива - във всички общини има утвърдени професионални приемни семейства, като техният брой е значително голям в община град Добрич. По отношение на чакащите за настаняване в специализирани институции за възрастни и хора с увреждания, се отчита, че техният брой се е увеличил. 
         Обобщавайки темата, в края на работната среща, Областният управител още веднъж насочи вниманието към кратките срокове, в които трябва да е изготвена новата Областна стратегия за социални услуги и представена след това на заседание на Областния съвет за развитие. За целта е необходим много добър синхрон в действията на институции и ведомства и отговорно отношение към процеса. "Необходимо е да бъдем адекватни на потребностите на нашата област в следващите 5 години, а не да гоним събитията", подчерта Детелина Николова.
 
Източник:ИА ДОБРУДЖА

Коментирайте
Подобни новини
Патронен празник на ЕГ „Гео Милев“ (СНИМКИ)
Патронен празник на ЕГ „Гео Милев“ (СНИМКИ)
Със спечелен проект Община Добрич ще закупи професионално кухненско оборудване за социалния патронаж
Със спечелен проект Община Добрич ще закупи професионално кухненско оборудване за социалния патронаж
Ясен е графикът за ремонт и почистване на детските ясли в Добрич през лятото
Ясен е графикът за ремонт и почистване на детските ясли в Добрич през лятото
Времето на 6 май
Времето на 6 май



Яндекс.Метрика