Димитър Бербатов в Добрич: Времето за промяна в българския футбол отдавна е дошло

07.02.2024 г. 14:58:04 ч.
/
Димитър Бербатов в Добрич: Времето за промяна в българския футбол отдавна е дошло
Кандидатът за президент на БФС Димитър Бербатов се срещна с представители на клубовете от област Добрич на среща в конферентната зала на парк-хотел „Изида”. Посещението му в нашия град е част от обиколката му в страната преди конгреса на 15 март. Това е трета среща на бившия футболист на „Манчестър Юнайтед” с клубовете от област Добрич от 2021 г. насам. В нея участваха още Мартин Петров, Петър Величков и Борис Станков, които са част от неговия екип.
Наш приоритет ще бъдат детско-юношеският и аматьорският футбол, заяви Димитър Бербатов при представянето на програмата си. Предвижда се въвеждането на мандатност на президента на БФС – максимум 3 мандата от по 4 години. Пълната власт води до сегашната ситуация в българския футбол, обясни мотивите си за това решение Димитър Бербатов.
Ако той бъде избран за президент на БФС, в Изпълкома занапред няма да има президенти на клубове.
„Професионалният футбол трябва да се отдели от БФС и да стане един печеливш продукт, като професионалната лига ще работи затова съвместно с федерацията. Но основен приоритет в работата на федерацията ще бъдат детско-юношеският и аматьорският футбол, както и националните отбори, треньорската школа и съдийската комисия. БФС ще работи и за развитието на останалите видове футбол – женски, футзал, минифутбол, училищен футбол”, заяви Димитър Бербатов в Добрич.
Той планира промени във формата на всички първенства, както и в този за купата, където идеята е аматьорските и елитните отбори вече да започват заедно участието си, за да може грандовете да гостуват и в градове с отбори от по-долните нива.

С цел развитието на българските футболисти ще се въведе задължително участие на играчи на възраст до 21 г. в мачовете от Първа и Втора лига. Освен това, клубовете ще могат да използват само до трима играчи извън Европейския съюз, а за четвъртия, петия и т.н. ще заплаща увеличаваща се като стойност т. нар. „такса лукс“. Събраната сума ще се използва за развитието на аматьорския и детско-юношеския футбол. Приходите на аматьорските клубове могат да се увеличат и чрез програмите на ФИФА и УЕФА, обясни Бербатов.
Той отбеляза, че българското първенство е с най-висок телевизионен рейтинг в страната. Това следва да увеличи значително цената на телевизионните права, а клубовете да получават по-големи приходи при излъчване на мачовете им, смята той.
Областните председатели на БФС вече няма да бъдат назначавани от централата, а ще бъдат избирани от местните клубове.
Президентът на БФС трябва да е футболен човек, защото футболът преди всичко е една игра, по която трябва да запалим децата с нашия пример, заяви още Димитър Бербатов.

 
След срещата с клубовете от областта Димитър Бербатов даде интервю за медийна група „Добруджа”

- За трети път се срещате с клубове в областните градове на страната. Готови ли са, според Вас, вече клубовете за голямата промяна в българския футбол?
Мисля, че са готови. Повечето бяха готови и преди, но заради тактиките на БФС, като всяване на страх и изнудвания, повечето клубове бяха леко несигурни какво точно трябва да се направи. Сега ситуацията е различна, защото има вписан нов временно изпълняващ длъжността президент. Ние за пореден път сме тук, опитвайки се да обясним, че времето за промяна отдавна е дошло и тя ще се случи рано или късно. На 15 март ще има конгрес и който си представи програмата по най-добрия начин ще бъде избран от клубовете. Каквото зависи от нас го правим за пореден път. Доказахме, че сме постоянни в нашата борба от три години.
- Във Вашата програма са заложени промени във формата на всички първенства. Какви са идеите Ви в това отношение?
Приоритет номер едно ще бъде детско-юношеският футбол, защото всички знаем колко таланти сме имали и продължаваме да имаме, но ако нямаме подходящата организация за развитието им, колкото и да променяме форматите, футболът ни няма да върви. Промените на първенствата задължително минават през дискусия с клубовете. Всичко опира да това да се подобри продуктът.
- Как идеята Ви за налагане на младите български футболисти и развитие на школите ще достигне до президентите на професионалните клубове, за които излиза много по-евтино да вземат в мъжкия отбор играч от Хондурас, Панама или Буркина Фасо, който е готов да дойде в Европа срещу осигурени храна и легло? Имат ли мотивация президентите на професионалните клубове да развиват школите?
Мисля, че имат. Просто трябва да им се покаже правилният вариант, как това може да се случи. Не мисля, че това, което каза, е точно така. Развитието на един български футболист в школата може да доведе до много голяма възвращаемост, когато го продадеш в чужбина. Аз също съм бил чужденец и съм си изкарвал прехраната в чужбина, затова не искаме да подхождаме толкова стриктно към чужденците и ще ограничим тези извън Европейския съюз до трима. Ако искаш четвърти, пети, шести и т.н., си заплащаш за тази привилегия, а тези средства ще отиват за развитие на детско-юношеския и аматьорския футбол.
По отношение на този квота обаче и сега футболистите от Аржентина си изкарват италианско гражданство, тези от Кабо Верде – португалско и т.н.Има го този момент и това са практики, които виждаме, че се случват. Няма как обаче да ограничим футболистите от Европейския съюз. Но има други механизми, които са част от нашата програма да убедим българските клубове, че използването на младите български играчи трябва да бъде приоритет. Например ще бъде задължително използването на български играчи под 21 г. по 90 минути в Първа и Втора лига. А колкото повече български играчи използваш, толкова повече финанси ще получаваш...
- Доказателство, че футболисти могат да излизат не само от най-горното ниво е присъствалият на срещата Илия Дяков, който е в националния отбор на България на Световното първенство в Мексико през 1986 г. като играч на „Добруджа” от Б група...
Абсолютно! Затова казвам, че аматьорският футбол трябва да бъде приоритет на БФС, както е на всички федерации по света. Някои таланти се подвизават в аматьорския футбол или в минифутбола и те могат да разцъфтят на 26-27 години. Трябва да има възможност да го видиш и да го вземеш. Има толкова много истории по света, в които точно това се случва. Примерът, който даде с Илия Дяков, е удачен. Федерацията трябва да има очи навсякъде – в долните дивизии, в чужбина. Трябва да имаш точните хора на точното място, за да не изпускаш таланта.
- Настоявате за лимит от 12 години за президента на БФС. Ще успеете ли за този период да реализирате всичко, което искате, защото българският футбол в момента не е на дъното, а вече е под дъното и Ви чака много трудна задача?
Има резон във въпроса. Но трябва да има мандатност. Пълното властоимане виждаме до какво води. Трябва да има приемственост. Но може президентът да си мисли, че е доживот там и да не прави нищо. Затова сме в тази ситуация в момента.
- Към края на тези 12 години ще видим ли България на световно или европейско първенство?
Точно така трябва да гледаме – в голямата картина, в бъдещето. За да видим резултат от някои промени, ще са необходими 10 години. Планираме и нов национален стадион. Така че може да сме съдомакини на европейско първенство с Румъния на пример. Румъния се развива и трябва да ни е пример.

Коментирайте
Подобни новини
Енчо Малев: Всичко ново в хлебопроизводството в България е започнало от Добрич
Енчо Малев: Всичко ново в хлебопроизводството в България е започнало от Добрич
Д-р Валери Веселинов, ДКЦ 2: Запазваме тенденцията на финансова стабилност и развитие
Д-р Валери Веселинов, ДКЦ 2: Запазваме тенденцията на финансова стабилност и развитие
Юристи за касирането на изборите: Справедливостта е приоритетът, а не бързането
Юристи за касирането на изборите: Справедливостта е приоритетът, а не бързането
Бончо Генчев: Роден съм в Генерал Тошево и винаги изпитвам особена тръпка и носталгия, когато идвам в региона
Бончо Генчев: Роден съм в Генерал Тошево и винаги изпитвам особена тръпка и носталгия, когато идвам в региона



Яндекс.Метрика