Директорът на ОД „Земеделие” Зия Халил: Добивите и от есенници, и от пролетници са много добри

09.12.2013 г. 12:21:00 ч.
/ ИА Добруджа
 Директорът на ОД „Земеделие” Зия Халил: Добивите и от есенници, и от пролетници са много добри
Зия Халил бе представен като директор на ОД „Земеделие" на 13 септември 2013 година. Това бе една от очакваните смени след идване на власт на правителството на Пламен Орешарски. Зия Халил, като кандидатура на ДПС, наследи на поста Стилиян Митев от ГЕРБ.
Зия Халил има 10-годишен опит в системата на земеделието в областта. По време на управлението на Тройната коалиция Халил беше директор на местния клон на Държавен фонд "Земеделие". През 2007 г. беше кандидат на ДПС за кмет на Тервел, като стигна до балотаж.
Той е роден в село Зърнево, община Тервел. На 43 години е.
От малък се занимава със земеделие - основно тютюн и животновъдство. Не е прекъсвал стажа си в ДФ „Земеделие". След директорското място остава във фонда като експерт.
Много млад сте оглавил ДФ „Земеделие". Кога беше това и тогава чувствахте ли се готов за системата или се учехте? Има ли промяна сега?
Това беше преди пет-шест години. Нещата бяха динамични, всички се учеха в движение. Учех се не само аз. Разлика почти няма. Едни и същи са проблемите и тогава, и сега. Аз не проявявам отношение към предшественика си. Не съм такъв човек.
С какво може да се похвали дирекцията?
Агрометериологичните условия бяха благоприятни и добивите от есенници и пролетници са много добри като цяло. Царевицата даде 605 кг от декар при 878 хиляди декара засети площи. Слънчоглед - 264 кг средно от 854 хиляди декара. Пшеницата от 1 милион 117 хиляди декара изкарахме почти 600 хиляди тона зърно.
С какво си обяснявате това, че стопаните сеят повече тази година?
Явно се дължи на сеитбообръщението и активирането им. Производство заради добивите и реализацията в последствие. Пшеницата основно се изнася.
Тази година е добра, сигурно се очаква и догодина такава реколта.
В такъв случай, реално ли е да се говори за увеличение на цената на хляба?
Това не мога да кажа. Цената на пшеницата зависи от световните борси. Тук може да е много, другаде малко. При нас добивите са добри и всеки продава, където си иска – на вън, на вътрешния пазар.
Казахте, че вратата ви е широко отворена за арендатори, за фермери. Доволни ли са от това, което се случва в земеделието?
Със земеделски производители се виждам всеки ден. Помагаме им до колкото можем, даваме им съвети. При нас се движат основно нещата със собствеността на земята и регистрацията. Опитваме се по-бързо да ги обслужим и да не се разкарват много.
Какво вършат общинските служби „Земеделие"?
Те са структури към дирекцията. В момента там се правят очертанията за директно плащане на единица площ. Работата е огромна, много е трудна – четири месеца от годината се занимават с това. Там по места в общинските служби се регистрират земеделските производители. По- лесно е, по-близо. Ангажирани са активно със собствеността на земеделските земи.
При положение, че отдавна завърши връщането на земите в реални граници, какво има да доработват?
Все още има хора, на които не им е възстановена собствеността. Няма нормативна уредба, по която да се направи това. На ден при мен идват поне двама души за възстановяване на собственост върху земя. От два месеца, откакто съм на този пост, мога да кажа, че не са малко. Те сами не са си потърсили земята някога. Не е въпрос на безхаберие от служители. Тези, които на времето не са я върнали, сега ги търсят, но няма законова рамка.
Има ли производители, които още не са разбрали, че е задължително да се регистрират?
Има и такива. Познавам ги, живея на село все пак. Това са малки стопанства, които работят за собственото си изхранване. Но и те имат възможност да участват по програми. Да усъвършенстват развитието си.
В предизборната надпревара в студиото на радио „Добруджа" всички говореха как ще подпомагат животновъдите. Останаха ли животновъди в нашия регион?
Животновъди има, но стопанствата са малки и малко излизат на свободния пазар. За собствени нужди работят. В Зърнево имаше четири стада говеда, сега едно я има, я не. Не знам как да им се помогне.
Канят ли ви в Министерство на земеделието, срещахте ли се с министъра, със заместниците му?
Имал съм среща преди седмица със зам.-министър Бюрхан Абазов. Разясняваха ни новата програма „Развитие на селските райони". Там се набляга точно на това – да могат повече хора да участват. Да се вдигне стандартът, да се види какви са възможностите. Сега за горивата има кампания. Акцизът ще се покрива. От тази седмица ще приемаме декларации по общински служби. Декларациите са за Схема „Намалена акцизна ставка върху дизеловото гориво".
Част от акциза ще се признае. Ще бъдат връчени ваучери, с които ще могат да си купят дизелово гориво от бензиностанциите с намалена ставка. Който иска повече информация, може да се обръща към нас. Освен за земеделски производители ще има и за животновъди. За пролетници се полагат по 6 литра акциз, за есенници – 7 литра, за животновъди по 70 литра на животинска единица. Срокът за подаване на документи е много кратък до 31 декември. Съмнявам се дали ще ни стигне времето. Декларациите ще се приемат в общинските служби „Земеделие"
Казвате, че всичко е наред – няма промяна, няма недоволни ?
Има недоволство при пчеларите. Ще се приеме акциз и за подвижното пчеларство. По 5 литра дизелово гориво ще им покрива акциза. Подвижните пчелари са тези, които местят кошерите за по-добра паша.

Коментирайте
Подобни новини
Татяна Гичева, ЕВРОПА ДИРЕКТНО: Ще продължим да насърчаваме активното участие на гражданите в процесите на ЕС
Татяна Гичева, ЕВРОПА ДИРЕКТНО: Ще продължим да насърчаваме активното участие на гражданите в процесите на ЕС
Журналист от Балчик събра в книги своите български и английски интервюта
Журналист от Балчик събра в книги своите български и английски интервюта
Маестра Константина Петкова: Вида Димитрова ми казваше: „Ти, си звука на града!“
Маестра Константина Петкова: Вида Димитрова ми казваше: „Ти, си звука на града!“
Художникът Тодор Балев: Главният счетоводител на ТКЗС-то откри таланта ми
Художникът Тодор Балев: Главният счетоводител на ТКЗС-то откри таланта ми



Яндекс.Метрика