Един млад французин в Добрич: Духът на града е интернационален

27.10.2014 г. 11:29:00 ч.
/ ИА Добруджа
 Един млад французин в Добрич: Духът на града е интернационален
Френски студент на Международния колеж в Добрич обмисля възможността да остане и да работи в нашата страна. В България има всичко, което може да иска човек – море, планини, има го уважението на хората, което липсва вече в много други страни. Това е мнението на Филип Бергонзоли, който от 4 месеца живее в Добрич. Той е избрал да бъде студент в България, след като е научил, че Университетът във Франция, в който е учил досега е станал партньор на Висшето училище в Добрич. За Международния колеж студентът казва, че не се различава от университетите, в които е бил във Франция и Финландия.
Нещото, което му е направило най-голямо впечатление тук е уважението на хората, както и факта, че България има невероятна природа, която обаче българите не пазят.
Филип, какво те доведе в Добрич?
Миналата година имах възможността да се запозная с част от Източноевропейските държави по време на една екскурзия до Финландия. До този момент не познавах, а и нямах на идея какво представлява тази част от Европа, но посетих Естония, Латвия, Литва и Полша и много ми хареса.
Когато се завърнах във Финландия, разбрах, че университетът ми във Франция стартира партньорска програма с Висше училище „Международен колеж" в България. Започнах да събирам информация за България като страна, както и за самия университет, и реших, че искам да продължа своето образование тук.
От кога си тук и каква е твоята специалност?
Международен бизнес мениджмънт.
В Добрич съм вече пети месец. Всъщност, 4 месеца съм в Добрич, а един прекарах в Балчик.
Кое те учуди първо, когато дойде в България?
Уважението на хората. Ще дам и един пример. Тук в Добрич живея в сграда, на четвъртия етаж. На третия имам за съседка една възрастна жена. Тя знае, че не съм българин и не разбирам езика, но въпреки това, всеки път, когато ме срещне, ми говори най-вежливо. Аз се опитвам по всякакъв начин да комуникирам с нея и отговарям както мога, но преди няколко дни бях още повече изненадан, когато тя ме срещна и ми подари две ябълки.
Ще си кажете, че две ябълки не са кой знае какво, но във Франция такова нещо не може да ти се случи. Когато минаваш покрай възрастните хора, те държат ръцете си плътно прибрани, пазейки си личните вещи и чантите. За тях всеки приближаващ човек е потенциален крадец. А аз не мисля, че изглеждам заплашително.
А какво е първото ти впечатление и от университетската среда в Международния колеж в Добрич?
Всъщност, като академична среда Колежът не се различава от университетите, в които съм учил преди това във Финландия и Франция. Преподавателите са на високо ниво, средата наистина е интернационална – със студенти от толкова много държави.
Но да си призная, преди да дойда в България не очаквах, че тук толкова много хора знаят английски език и можем да се разбираме. Дори на улицата, в магазините хората имат някаква база от познания по английски и можем да се разберем.
Изненадан съм че, средата и духът на един такъв град в България са толкова интернационални.
След 5 месеца в България и добрите първоначални впечатления, виждаш ли бъдещето си тук?
Да, разбира се, защо не? Всичко зависи от възможностите и обстоятелствата. България има всичко, което един млад човек търси – красива природа, море, уважението и топлината на хората, които липсват вече в много страни. Така че, ако едно място ти харесва и се чувстваш добре, защо да не останеш там. Но пак казвам, всичко зависи от възможностите, които България би ми предложила.
След всичко, казано дотук, означава ли, че Франция е последният ти избор?
На този етап нямам никакво намерение да се връщам във Франция. Убедих се, че мога да се установя навсякъде по света и не виждам причина да се завърна в родината си.
Учиш бизнес мениджмънт, как виждаш бизнес средата у нас?
Имате много добри условия, за да се започне един бизнес. Имате гъвкаво законодателство и данъчната система, което е основополагащо за бизнеса.
Друго, което ми прави впечатление тук е, че хората искат, имат желание да работят.
Освен това имате висше училище за бизнес, има я средата – така че, защо да не го направите.
Младите хора навсякъде по света искат да работят.
Това не е вярно. Отново ще дам пример с Франция. Там голяма част от младите хора нямат желание да работят, защото социалната система им осигурява добър доход. Защо да работят, като и без да го правят получават същите пари.
Нека сравним обаче стандарта на Франция с този в България. Какво в България може да се купи с един лев и какво във Франция с едно евро?
Във финансовия свят българската валута има по-малка стойност от еврото, което обаче и дава по-голяма покупателна способност.
В България с един лев можеш да се нахраниш – да си купиш един хляб или една баничка, докато във Франция с едно евро не можеш да си купиш дори една багета – парче хляб.
Това, което България трябва да се опита да направи, е да повиши минималния доход на гражданите.
Според теб, добре ли живеят българите?
Прави ми впечатление, че действително живеят трудно. Голяма част от хората преживяват на минималния праг от доходи. Наскоро имахте избори, не знам как ще се отразят те на живота на хората, но се надявам да се подобри.
Но приветствам това, че все още си запазвате собствената валута.
Дотук изброи най-хубавото, което си видял в България. А кое е най-негативното, с което си се сблъскал?
Екологията - мръсотията и боклуците навсякъде. Срамота е, че имате толкова красива природа, а не я пазите. Според мен това е въпрос на възпитание и образование.
Допада ли ти българската кухня? Тя е едно от нещата, което обикновено впечатлява чужденците.
За мен е голяма смесица. Една част е взаимствана от турската кухня, има и от руската, но като цяло ми харесва.
Как виждаш професионалната си реализация след като завършиш Висше училище „Международен колеж" след 5 месеца?
Завършвайки тук, аз ще има 3 дипломи – една от Франция, една от България и една от Кардиф, Уелс.
Честно казано, в момента не знам какво точно ще правя, когато завърша. Имам планове да продължа образованието си във Варна, където да изкарам магистърска степен

Коментирайте
Подобни новини
Татяна Гичева, ЕВРОПА ДИРЕКТНО: Ще продължим да насърчаваме активното участие на гражданите в процесите на ЕС
Татяна Гичева, ЕВРОПА ДИРЕКТНО: Ще продължим да насърчаваме активното участие на гражданите в процесите на ЕС
Журналист от Балчик събра в книги своите български и английски интервюта
Журналист от Балчик събра в книги своите български и английски интервюта
Маестра Константина Петкова: Вида Димитрова ми казваше: „Ти, си звука на града!“
Маестра Константина Петкова: Вида Димитрова ми казваше: „Ти, си звука на града!“
Художникът Тодор Балев: Главният счетоводител на ТКЗС-то откри таланта ми
Художникът Тодор Балев: Главният счетоводител на ТКЗС-то откри таланта ми



Яндекс.Метрика