Начало >Добруджа >Общество

Ето кога ще сa ученическите ваканции през новата учебна година

30.08.2024 г. 17:27:56 ч.
/
Ето кога ще сa ученическите ваканции през новата учебна година
Есенната ваканция на учениците ще бъде от 31 октомври до 3 ноември, пролетната от 29 март до 6 април, а за дванайсетокласниците - от 4 до 6 април.
Това е записано в заповедта за определяне на графика на учебното време след приключилото обществено обсъждане. МОН изказва благодарност за официално получените 93 становища, от които 90 индивидуални, 1 от работодателска организация, 2 от синдикални организации и 4 от учителски колективи на училища. Всички те бяха детайлно разгледани и много от предложенията са залегнали във финалния документ, който ще се прилага през учебната 2024/2025 година.

Припомняме, че в проекта на график, предложен от министерството, се предвиждаше ваканция от 10 последователни неучебни дни за учениците от 1. до 11. клас в периода 12 април – 21 април вкл., а за дванайсетокласниците 5 дни почивка – от 17 април до 21 април вкл. В това разпределение се включваха и почивните дни за Великден. В процеса на обществено обсъждане надделяха становищата пролетната ваканция да не се обединява с почивните дни за великденските празници. Затова и МОН се съобрази с многобройните предложения за разделянето ѝ от Великден и я измества в дните от 29 март до 6 април, а за дванайсетокласниците - от 4 до 6 април.  

Министерството взе предвид и постъпилите искания за промени в почивката за учениците по Коледа и Нова година. В проекта бе предложена по-дълга зимна ваканция от 13 дни (24 декември – 5 януари вкл.) за сметка на само три дни почивка в началото на ноември (1 ноември – 3 ноември) и един (4 февруари) между двата учебни срока. След множеството становища и предложения това бе преразгледано и коледната ваканция ще започне от 21 декември и ще продължи до 2 януари вкл., а междусрочната се измества на 5 февруари. Това позволява и увеличаване на есенната ваканция, която ще бъде от 31 октомври до 3 ноември.

За да се предложи този увеличен брой почивни дни, дните за провеждане на изпити от националните външни оценявания стават учебни за всички ученици. До сега за изпитите в 7. клас по български език и литература и по математика бяха в неучебен ден. През предходната година за първи път националното външно оценяване за 10. клас бе проведено в учебен ден, с което системата се справи без сътресения. Това ще се приложи през учебната 2024/2025 година и за 7. клас, което ще позволи повечето почивни дни през учебния срок. 
 

Коментирайте
Подобни новини
Прогноза за времето в неделя, 17 август
Прогноза за времето в неделя, 17 август
КНСБ: В големите вериги е по-скъпо, на дребно някои стоки скачат двойно
КНСБ: В големите вериги е по-скъпо, на дребно някои стоки скачат двойно
АПИ: Обезопасени са всички 36 отсечки с концентрация на пътни инциденти, две от тях са по пътя Варна – Добрич
АПИ: Обезопасени са всички 36 отсечки с концентрация на пътни инциденти, две от тях са по пътя Варна – Добрич
Заради аварията на помпена станция „Алмалии“ районът над жп гара „Юг“ и днес с нарушено водоподаване
Заради аварията на помпена станция „Алмалии“ районът над жп гара „Юг“ и днес с нарушено водоподаване



Яндекс.Метрика