Финансовият министър предупреди за голяма разлика между приходи и разходи в Бюджет 2025

13.12.2024 г. 13:16:29 ч.
/
Финансовият министър предупреди за голяма разлика между приходи и разходи в Бюджет 2025
В проектобюджета за 2025 година, който за пръв път се предлага от служебен кабинет, ще се гарантира фискалната стабилност, но най-сериозни ще са разходите за персонал - в размер на 18 милиарда лева, и за пенсии - 35 милиарда лева. Това заяви в Народното събрание вицепремиерът и служебен министър на финансите Людмила Петкова.

Тя отново предупреди, че разликата между приходи и разходи ще е 18 милиарда лева, а за постигането на 3 процента дефицит, са необходими мерки в размер на 12 милиарда лева.

Министерството на финансите ще се откаже от идеята за въвеждането на данък "Подземни богатства", обяви служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова. Ще се увеличи обаче концесионната такса, за да се компенсират, поне частично, очакваните от това приходи, ще се въведе и еднократна такса, която ще платят добивните компании. Друга част от приходите ще дойдат от влизането на България в Шенген.

В проектобюджета за догодина са заделени достатъчно пари за проекти на общините. Не поредността на внесените проекти ще има значение при финансирането им, а пари ще получават тези общини, които отговарят на всички изисквания.

Освен парите за общините, депутатите поставиха и въпроса за изпълнението на бюджета за тази година и дали ще бъде спазено изискването за 3% дефицит в края на периода.

"Да, изпълнението на бюджета ще бъде на 3%, но това е в резултат на усилията, които се полагат, а не в резултат, както е планиран бюджетът, защото една голяма част от разходите - около милиард - не бяха планирани в бюджета", каза министърът.

Нашата страна обаче все още не изпълнява всички критерии за влизане в еврозоната.

"България все още не изпълнява всички критерии за присъединяване към еврозоната. След изпълнение на критериите, тогава, по принцип, ще бъде предприета комуникационна кампания".

Министър Петкова е категорична, че транзитът на руски газ не е обект на ограничителни мерки по Европейския регламент, като това решение се взема от всяка страна.

"Всъщност, природният газ не е обект на ограничителни мерки по Европейския регламент, тоест всяка държава преценява. Не е както беше със суровия петрол с произход от Русия, или внесен от Русия, е необходима дерогация. По отношение на природния газ, това е решение на всяка държава откъде ще внася и на каква цена".

Министър Петкова обаче предупреди.

"За вас, казвате нереалистични са приходите - 20 милиарда, ама разходите - 20 милиарда са реалистични. Понеже казвате за заплатите на МВР и МО, само 2 милиарда е ръстът на заплатите на МВР и МО. Всичко друго е в резултат на последните, както казах, три години. Ако по принцип не бъдат подкрепени мерките и съответно останат тези разходни политики, за които вече има приети решения, закони от Народното събрание, остават оценката от макрорамката, която е около 4,5 милиарда, включително и оценката за присъединяването към Шенген. Разликата между 12 милиарда и 4,5 милиарда е 7,5 милиарда, което означава около 3.3% допълнителен дефицит над трите процента".

Коментирайте
Подобни новини
Прокурор от СРП предложил на Сарафов да поиска имунитета на Лена Бориславова
Прокурор от СРП предложил на Сарафов да поиска имунитета на Лена Бориславова
Очаква се ново поскъпване на природния газ – 9,6% от януари
Очаква се ново поскъпване на природния газ – 9,6% от януари
Атанас Илков: Постигнахме много в противодействието на мигрантския натиск
Атанас Илков: Постигнахме много в противодействието на мигрантския натиск
Средният осигурителен доход за октомври е 1666,05 лв.
Средният осигурителен доход за октомври е 1666,05 лв.



Яндекс.Метрика