Германският парламент одобри въвеждането на 30% квота за жени в бордовете на големи компании. Мярката ще влезе в сила от 2016 г. и се очаква да засегне над 100 публични компании, които в надзорните си съвети имат представители на служителите, предава DPA. Oще 3500 други средни предприятия ще трябва да определят своя собствена квота за жени в изпълнителните и надзорните съвети.
В 30-те най-големи компании от водещия индекс DAX няма нито един главен изпълнителен директор жена. Министърът на семейството Мануела Швезиг от социалдемократическата партия нарече мярката "историческа стъпка" за равноправието и подчерта, че жените трябва да имат глас на нивото, където се взимат решенията за условията на работа.
Компаниите, които не изпълняват квотата, ще трябва да попълнят вакантните места или да ги оставят незаети.
Според проучване на Handelsblatt 59% от средноголемите компании в страната нямат нито една жена на ръководна позиция, докато средният дял в ЕС е 36%. В публичните компании, листвани на DAX, само 7% от местата в изпълнителните съвети са заети от жени, а в надзорните – близо 25 на сто.
През последните години редица големи компании в Германия засилиха женското присъствие на директорските етажи. Така например в Deutsche Telekom и Adidas 30% от местата в бордовете са заети от жени.
Мярката обаче е критикувана от бизнес средите и от някои консерватори. Според тях това ще увеличи бюрокрацията, без да се справи с истинската причина за отсъствието на дами по високите етажи на корпоративното управление – липсата на места в детските градини и на възможност за съчетаване на професионалния и личния живот.
През 2003 г. Норвегия стана първата държава в света, която въведе квота от поне 40% жени в бордовете на публичните компании. Примера ѝ последваха Франция, Испания и Холандия.
Източник:Investor.bg