Гросмайстор Момчил Петков с впечатляващо представяне в Суперлигата на Турция

27.07.2024 г. 12:57:15 ч.
/
Гросмайстор Момчил Петков с впечатляващо представяне в Суперлигата по класически шахмат в съседна Турция.
В света  отборните първенства  по класически шах в Турция  са сред най-престижните лиги.
Лигите  в съседната ни държава през 2024 г. включват  суперлига, първа и втора лига. Проявите са  широко отворени за участие и на чуждестранни  състезатели. Сред тях бяха шестима българи, един от които и Момчил Петков, който учааства в Суперлигата, провела се в Анкара от 13 до 26 юли.
15-те отбора бяха в състав от 4 мъже, 1 юноша до 20 години и 1  жена.
Общо  с участие на 186 състезатели, от 24 държави, 50 от тях чужденци,  51 от които са гросмайстори, а 132 от тях са титулувани от ФИДЕ играчи, посочва председателят на ШК "Енергия" Тодор Тодоров. Той уточнява, че финансовите  разходи  на  отборите  по шах в суперлигата,  първа,  втора и трета лига в Турция  се осигуряват  изцяло от Турската федерация.

На старта в  проявата  състезателят на  ШК „Енергия“ Добрич Момчил Петков, който е с  международен рейтинг  2497, бе  652 място  сред активните играчи по шах в света  и на  47 място сред състезателите  в тази престижна проява. Игра на втора маса в един младежки отбор на Турция.
в крайното  индивидуално класиране на състезателите в отборите на шестте маси Момчил Петков завърши на първо място на втора маса с 9,5 точки. На останалите маси първите места заеха шахматисти от САЩ, Хърватия, Турция и Монголия.
В крайното индивидуално  класиране сред всички 186 състезатели  в суперлигата, добричлията се нареди на седмо място.

Гросмайстор Момчил Петков завърши турнира  с ниво на постижение 2 586 повиши  международния си рейтинг на ФИДЕ  с 21 точки.

Постигна общо 9,5 точки  от 14 партии.
Шест победи  над :  1. Г.М. Антон Коробов 2 654 Украйна (играч, който е  на 73 място  в  топ сто  ранг листата на ФИДЕ за света за юли 2024 г. ) 2. Г.М. Анте Бркис 2 637 Хърватия,  3. М.М. Алпарслан Исик 2 472,  4.М.М. Окан Озакалиуглу 2 404 ,   5. Саид Хюсеин  2 267 и  6.Берг Ибрахим 1928 всички   от Турция.
Седем ремита  с  най-силния юноша от Русия за  набор 2006 ,  Г. М. Володар Мурзин 2 637  2. Г. М. Угар Усадли 2 560 Азербайджан, 3. Г.М. Абдималик Абдисалимов 2 526  Узбекистан  4. Г.М. Мерт  Иелмазерли  2 520 Турция, 5. Г. М.  Ража  Ражаварам  2 511 Индия, 6. Г. М. Заур Мамадов 2 426  Азербайджан и 7. М. М.  Атаберк Ерен 2 409 Турция.
Една  загуба от М.М. Казар Бабазада   2 468   Азербайджан .

Следващият турнир  по класически шах  на националният ни  състезател за мъже  е в Молдова.