Хор „Черноморски звуци” чества 100-годишен юбилей с 3-дневен празник

01.10.2014 г. 11:08:00 ч.
/ ИА Добруджа
 Хор „Черноморски звуци” чества 100-годишен юбилей с 3-дневен празник
Смесен хор "Черноморски звуци" при НЧ "Паисий Хилендарски-1870" гр. Балчик е създаден през 1914г. и активно присъства в културния живот на Cевероизточна България.
В творческата биография на хора са вписани множество участия, дипломи и награди от международни хорови конкурси и фестивали в цяла Европа.
Хорът поддържа ежегодно разнообразен репертоар от западно-европейска, църковно-славянска и българска музика.
Д-р Валентина Георгиева е диригент и ръководител на хора от 1998 г. Възпитаник е на АМТИ-Пловдив, специализирала хорово дирижиране в ДМА "П. Владигеров" -София, активен участник в международни хорово диригентски курсове, член на Изпълнителното бюро на Български хоров съюз. Вече 16 години с много желание, талант и упоритост тя се стреми опирайки се на традицията да придаде съвременен облик на хора в съответствие със световните тенденции в хоровото изкуство.
Д-р Георгиева, 1 октомври е Международен ден на музиката, празнично ли е на
музикантите в България?
За мен всеки ден е празник, защото ежедневието ни на хора, които се докосваме до музиката и които опитваме да създаваме красива музика, е изпълнено с много повече звуци и музика. Така че за нас музикантите празниците са ежедневие.
Лесно ли е да си на диригентския пулт на един хор с такива традиции и 100-годишна история, какъвто е Черноморски звуци?
Не е лесно, голяма отговорност е. давам си сметка, че започвайки работа с този хор преди 16 години, съм била неразумно смела и млада.
Изключителна отговорност в момента е въобще да водиш самодеен състав. Ясно е, че на всички е много трудно и са много малко хората, на които в действителност им се пее. Животът и битието ни не са толкова хубави, че на хората да им е до песни.
Но освен, че е отговорност, за мен работата с този хор е не просто наслада и подарък, това е една сбъдната мечта. Аз реализирам себе си чрез този хор и за мен общуването с тези хора е изключителен подарък.
Какво мотивира хората да пеят?
Много са причините. При всички случаи обаче мотивацията е взаимна. Васил Арнаудов (бел. ред. – дългогодишен ръководител на Софийски камерен хор) навремето е казал, че хористите ходят в залата заради диригента си, но това е един безкраен обмен на енергия между самите хористи. Те идват в залата заради самото общуване помежду си, извън това, което правят като музика. Те са общност, те са приятели, те са едно голямо семейство. А вече правенето на музика и споделянето на творчеството ни с публиката е този върхов момент, който е заложен в самото създаване и съществуване на подобни колективи.
Няма да спра да повтарям, че моите хористи са най-специалните хора в Балчик. Освен че са моето семейство и моите приятели, те имат и своите достойни позиции като личности и като реализирали се хора на съответното професионално поприще. Така че събирането им в този състав и правенето на музика с тези личности е много специален момент.
Можем ли да се каже, че животът в България води до промяна в пътя на музиката?
Животът, който водим, ни налага подобни промени. Немислимо е да се надяваме, че държавата ни е длъжна и трябва да движи нашите проекти. Черноморски звуци е пример за състав, който намери своя път. Създавайки сдружение, обединявайки се около идеята да организираме фестивал в Балчик, както и множество концерти, ние намерихме път сами да реализираме своите проекти. Сами ги създаваме, сами ги движим, т.е. това е вид промяна. Ние не разчитаме някой да ни свърши работата, а сами си набелязваме съответната цел, която преследваме и осъществяваме.
Какво е Вашето мнение относно мениджмънта в музиката – открита сцена или щат?
Трябва да вървят двете ръка за ръка. Щатът дава на музиканта сигурност, че има сигурен доход, но от друга страна без откритата сцена, без странични проекти не могат да се реализират по-смелите мечти.
Храни ли музикант къща в днешно време?
Храни, зависи какво иска да яде къщата. Ако предпочита само скъпи деликатеси, е малко сложно. Но при всички случаи мисля, че самото присъствие на музиканта в една къща, дори да не носи храна за стомаха, дава наслада за хората около себе си.
Съвсем скоро предстои 100-годишният юбилей на хор Черноморски звуци.
Започнахме да мислим за това честване веднага след края на фестивала в Балчик през юни. И от идеята за юбилеен концерт, в който да поканим нашите приятели да пеят заедно с нас, стигнахме до реализиране на 3-дневни национални празници. Освен концерта, ние ще представим последния си компакт диск, който се казва „Настояще".
Ще представим новата дипляна на хора, която включва максимален брой концерти, които са се случвали през тези 100 години, така че всеки ще може да се върне назад през годините и да види къде хорът е пял през 1968 година, например. В тази дипляна ще бъде събрана доста сериозен обем информация.
Ще представим и сборника „Стефан Драгостинов, който освен богат нотен материал, е събрал в себе си и транскрипираните произведения на Стефан Драгостинов и за смесен хор.
Ще представим новата уеб страница на хора, а в една от вечерите ще излъчим документален филм, който е по-скоро музикално-документален – освен исторически данни, филмът ще съдържа и емблематични изпълнения на хора от различни времена и участия в цяла Европа.
Кога започват тези 3-дневни тържества?
На 16 октомври, в 17:00 часа във фоайето на НЧ „Паисий Хилендарски" ще бъде открита изложбата „100 години Черноморски звуци". На следващия ден, отново от 17:00 часа ще бъдат представени дипляната, сборникът, ще бъде излъчен и филмът.
На 18 октомври от 18:00 часа ще се състои нашият юбилеен концерт.
Да се върнем в годината на създаване на хора. От колко души се състои колективът и кой е първият диригент?
През 1914 година един обикновен учител – Иван Събев Цанков, събира около себе си съмишленици. Съставът не е бил от повече от 30 човека, като са пеели предимно възрожденски песни. Сега, подготвяйки историческите документи, се натъкнах на факта, че до 1939 година този хор се е казвал „Свобода".

Коментирайте
Подобни новини
Татяна Гичева, ЕВРОПА ДИРЕКТНО: Ще продължим да насърчаваме активното участие на гражданите в процесите на ЕС
Татяна Гичева, ЕВРОПА ДИРЕКТНО: Ще продължим да насърчаваме активното участие на гражданите в процесите на ЕС
Журналист от Балчик събра в книги своите български и английски интервюта
Журналист от Балчик събра в книги своите български и английски интервюта
Маестра Константина Петкова: Вида Димитрова ми казваше: „Ти, си звука на града!“
Маестра Константина Петкова: Вида Димитрова ми казваше: „Ти, си звука на града!“
Художникът Тодор Балев: Главният счетоводител на ТКЗС-то откри таланта ми
Художникът Тодор Балев: Главният счетоводител на ТКЗС-то откри таланта ми



Яндекс.Метрика