Начало >Добруджа >Общество

Инж. Огнян Кованджийски: Не трябва да се допуска фракинг в гъсто населени райони като Добруджа (ВИДЕО)

27.06.2019 г. 16:17:44 ч.
/
Инж. Огнян Кованджийски: Не трябва да се допуска фракинг в гъсто населени райони като Добруджа (ВИДЕО)
Аз съм против фракинга в гъсто населени райони като Добруджа, заяви в интервю за медийна група „Добруджа“ инж. Огнян Кованджийски. Той е бил ръководител на нефтените находища в Долен и Горен Дъбник, газовото находище „Деветаки“, златно находище „Челопеч“, медно находище „Асарел“ и др. Бил е представител на България в ООН. Автор е на книгата „Шистов газ. Човекът за и против шистовия газ. Техника и технологии. Фракинг патенти в САЩ“. Пловдивчанинът е на тридневно посещение в Добрич във връзка с продължаващото в Административен съд – Варна дело, заведено от „Русгеоком“ срещу решението на Регионалната инспекция по околната средата и водите – Варна за неодобряване на инвестиционното предложение за добив на газ в находище „Спасово“, което се намира на територията на община Генерал Тошево.
 
Въпреки че в техните доклади пише интензификация на пластовете, е неизбежно да използват фракинг, заяви инж. Огнян Кованджийски. Интензификацията означава обработване на пластовете за създаване на изкуствени пътища и канали, което е точно чист фракинг, макар и да избягват тази дума, обясни експертът. Неизбежно е, по друг начин няма как да се добива газ в находище „Спасово“, понеже там има газ, който не е под налягане, в много плътни колектори, добави той. Според него единствената възможна технология в случая дори попада под забраната на мораториума в България за проучване и добив на шистов газ – като думата „шистов“ също целенасочено се избягва в инвестиционното намерение.
 
Фракингът за първи път е използван в Русия, след това навлиза и в САЩ. Освен в тези две страни, технологията се прилага в Германия, Англия и др.
 
Америка е разделена на две по темата, а в Европа 70% от хората са против, заяви инж. Огнян Кованджийски.
 
При фракинга се използват радиоактивни химикали, като уран и радон. В домовете и обществените сгради в градове в САЩ, които са в близост до добив на шистов газ, радиоктивността е 22 пъти над допустимите граници  на радон, който е силно летлив и бързо замърсява въздуха, заяви инж. Огнян Кованджийски.
 
Находищата се намират под Малм Валанж – водоносния хоризонт, от който черпи вода цяла Североизточна България. Дори при прокарването на сондажите тя може да се замърси, смята експертът. Глинест разтвор с химикали може да попадне във водата не само при авария, отбеляза той. Според него това води и до рискове за почвата в Добруджа, защото пречистването на урана е много сложна и скъпа технология.
 
Колекторът, който е на над 5000 метра, няма да издържи икономически, заради голямата дълбочина, а от първия, който е до 2600 метра, може да има икономически ефект и полза за региона – ако някой обаче гарантира, че фракингът ще е 100% безопасен, заяви инж. Огнян Кованджийски. Той отбеляза, че в България, за разлика от много други държави, се сключват непрофесионални концесионни договори и се плащат много малки такси.
 
Неизбежно фракингът ще доведе и до земетресения, както се случва в САЩ и Англия, а това е много опасно в гъсто населен район като Добруджа, смята инж. Огнян Кованджийски.
 

Виж видеото


Коментирайте
Подобни новини
Времето на 16 юли
Времето на 16 юли
ТЪЖНА ВЕСТ: Почина Ангел Сербезов – един от емблематичните хореографи на Добруджа
ТЪЖНА ВЕСТ: Почина Ангел Сербезов – един от емблематичните хореографи на Добруджа
Областна комисия по заетост анализира данните от ежегодната анкета за нуждите от работна ръка
Областна комисия по заетост анализира данните от ежегодната анкета за нуждите от работна ръка
Горещници – летните дни, в които нищо не се прави (АУДИО)
Горещници – летните дни, в които нищо не се прави (АУДИО)



Яндекс.Метрика